Domů Nemoci Příznaky Ketony v moči

Ketony v moči

Pod termínem ketony jsou ve skutečnosti ketolátky, čili kyselina acetoctová, aceton a kyselina beta-hydromáselná. Zvýšené množství ketolátek je spojeno se zvýšenou lipolýzou a také i zvýšenou tvorbou acetyl-CoA, který není metabilizován u cukrovky. Více kyseliny acetoctové vzniká v játrech, ve větší míře je redukována na beta-hydroxymáselnou kyselinu, z menší pak aceton.

Ketony vznikají v rámci rozkladu mastných kyselin. Tvoří se v játrech a vylučují se močí, potem a plícemi. Ketolátky jsou ve větším množství jedovaté, protože tělo okyselují.

Co způsobuje vysokou hladinu ketonu?

Nejvíce ho vzniká u cukrovky. Kdy vznikají jako vedlejší produkt nedostatečně zpracované glukózy. Aby to cukrovkář dokázal, když nemá dostatek inzulínu, používá k tomu tuk a rozbíjením tukových buněk vznikají ketony jako vedlejší produkt rozkladu mastných kyselin. U správně léčeného diabetika však ketolátky v moči nenaleznete. Ketolátky v moči se mohou objevit i v rámci hubnutí, hladovění, těhotenství a u poruchy tubulárních funkcí.

Ketonový test

Ketonový test odhalí množství ketonu v moči. Jde o dost jednoduchý a rychlý test a jeho výsledky jsou přesné. Může varovat před diabetickou ketoacidózou, která může vést až do kómatu a smrti. Test je jednoduchý v tom, že vše spočívá v odběru trochy vymočené moči, do něhož po rysku ponoříte speciální papírek. Ten se po chvilce vybarví a vy podle toho poznáte, jak na tom jste.

Kdy se ketonový test užívá?

Ketonový test se užívá nejen u cukrovky, ale i u chronického nebo dlouhodobého zvracení a průjmu, při potížích s trávením, pokud jste vytrvalostní sportovci, užíváte stravu s nízkým obsahem cukrů (nízkosacharidov dieta), trápí vás anorexie, bulimie a jiné obtíže spojené s jídlem (malabsorpční syndrom, celiakie, crohn atd.) a pokud jste těhotné.

Co způsobuje vysoká hladina ketonu

Ketony v moči jsou příznakem, který doprovází další příznaky, k nimž patří: bolest břicha, zmatenost, ztížené dýchání, chřipka, sucho v ústech, žízeň, únava, ospalost, nevolnost, zvracení a ospalost.

Co může test na ketony v moči odhalit

Může prokázat stav cukrovky. A také odhalí, jestli to s tím cvičením nepřeháníte. Také zjistí jestli netrpíte poruchou příjmu potravy. Kontroluje se tím i stav zápalu plic, chronické zvracení a průjmu. Lékař ho ale dále může chtít i u alkoholiků, otravy alkoholem, infekčních onemocnění, mrtvice, infarktu, vysoké horečky, sepse, zvýšené funkce štítné žlázy.

Ketony v moči při hubnutí

Ketony v moči u hubnutí se objevují tam, kde se hubnoucí dopouští nějaké dietní chyby. Spojena je obvykle s hladověním a s nízkosacharidovu nebo dokonce bezsacharidovou dietou. Podobný problém mají často i kulturisté, kteří hodně zvyšují příjem proteinů na úkor sacharidů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here