Domů Nemoci Léky Klacid

Klacid

Klacid je makrolidové antibiotikum, které je předepisováno k léčbě bakteriálních infekcí. Lék v lékárně může být vydán i pod jiným názvem, a to jako Apo-Clarithromycin, Clarithromycin, Fromilid, Klabax, Klaritromycin nebo Lekoklar.

Indikace Klacidu

Antibiotikum Klarithromycin bylo vyvinuto v roce 1980. Bylo vyvinuto z erythromycinu a chemicky je známé jako 6-O-methylerythromycin. Klacid je předepisován zejména u zápalu plic, a pak také i při zánětu průdušek, zánětu vedlejších nosních dutin, angíny, infekce dutiny úst a krku, impetiga, zánětu vlasových folikulů, infekci ran, infekci Helicobacterem pylori, Bartonellou, kryptosporidiózou, streptokokováými infekcemi, záněty uší, toxoplazmózou, endokarditidou a lymskou boreliózou.

Jde rovněž o časté náhradní antibiotikum, které se užívá jako náhrada při nesnášenlivosti na jiný typ antibiotik, a to především ta penicílinová. Klacid se předepisuje i proti mykobaktériím u nemocných s AIDS. Ostatně tito nemocní ho často užívají i preventivně. Klacid se nejčastěji podává v tabletové podobě, ale aplikovat se může i injekčně anebo prostřednictvím infuze žilní cestou.

Mechanismus účinku Klacidu

Antibiotikum brání bakteriím v jejich množení a růstu a kromě toho je i zabíjí. Lék je velice účinný na aerobní i anaerobní kmeny různých skupin gram-pozitivních i gram-negativních baktérií. Oproti erytromycinu má vyšší účinnost při stejné dávce.

Vedlejší účinky Klacidu

Nežádoucí účinky se při užívání Klacidu příliš neobjevují, nutné je však zmínit, protože se přeci jen mohou vyskytnout. K těm nejčastějším patří poruchy chuti, čití vůně, dočasné odbarvení jazyka, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, plísňové infekce, bolest hlavy, zvýšená močovina v krvi a krevního dusíku v krvi. Méně často dojde k poruše sluchu, alergickým reakcím, žloutence, cholestázi anebo k vyvolání epileptického záchvatu. Vzácně se změní barva zubu, objeví se zánět dásní, plísňové onemocnění úst, ospalost, závratě, zmatenost, dezorientace, úzkost, nespavost, halucinace, bolest břicha a zvýšení bilirubinu. K velmi vzácným nežádoucím příznakům pak patří brnění, křeče, zánět slinivky, alergický šok, horečka, selhání jater, vznik srdeční arytmie, trombocytopenie a pokles bílých krvinek. Dlouhodobé a opakované užívání Klacidu může způsobit kolonizaci tlustého střeva s necitlivými bakteriemi a plísněmi na toto antibiotikum, což může nakonec vést k zánětu střeva spojeného s průjmem.

Kontraindikace (kdy není vhodné) užívání Klacidu

K základním kontraindikacím patří těhotenství a kojení. Dále pak patří alergie na Klacid anebo na linkomycin, klindamycin a erytromycin. Podávání není vhodné ani při nízkých hladinách draslíku v krvi. Užívání Klacidu u kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění koronárních tepen, srdečního selhání, nízké hladiny hořčíku a nízké srdeční frekvenci. Pouze pod lékařským dohledem se smí užívat i při onemocnění ledvin. U nemocných s myasthenia gravis nebo jinou autoimunitní chorobou kosterního svalstva je užívání Klacidu velkým přínosem, ale je zde větší riziko nežádoucích účinků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here