Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Klatskinův tumor

Klatskinův tumor

Cholangiocelulární karcinom, cholangiokarcinom i klatskinův tumor znamenají tři různé názvy pro jeden a ten samý problém. A tím je primární karcinom žlučovodů. Tento typ nádoru není tolik obvyklý a není spojen s cirhózou jater, vychází totiž z žlučových vývodů, avšak jeho následky jsou velmi závažné.

Přesněji se jedná o zhoubné rakovinové onemocnění v místě, kde spojuje pravý a levý žlučovod pod játry do jednoho společného žlučovodu. Postihuje především lidi ve věku nad 60 let. Své jméno Klatskinův tumor získal po odborníkovi Geraldovi Klatskinovi.

Příčiny vzniku nádoru

Proč tento nádor vzniká není stále zřejmé. Odborníci mají podezření, že se na vzniku podílí vrozené cysty žlučových cest, chronické záněty a žlučové kameny, primární sklerotizující zánět žlučových cest. Vina se připisuje i parazitům, které se však u nás nevyskytují (motolici žlučové a thajské) a také i chemickým vlivům (kontrastní látky, azbest a nitrosaminy).

Projevy onemocnění

Jistou dobu nádor nečiní žádné obtíže, a proto si jej nikdo nevšimne. Postupně však začne působit bolest v pravém podžebří, objeví se tmavá moč a světlá stolice, dále pak nevolnost, zvracení, hubnutí, říhání a nadýmání. Nemocného začne svědit kůže a nakonec přichází i žloutenka. Ta je tím hlavním projevem tohoto onemocnění, ale bohužel se objevuje poměrně pozdě, ve fázi, kdy již není možné nádor odstranit.

Prognóza

Prognóza je velice špatná, protože se často odhalí právě díky žloutence. Ta je v poslední fázi onemocnění, kdy není operabilní.

Diagnostika

Nádor se lékařům podaří odhalit s pomocí kontrastního i klasického rtg., ultrazvuku, který odhalí obstrukci a ztluštění stěny žlučovodu; CT a MRI pak prokáže to, co je obvykle neviditelné. Vůbec nejlepší vyšetřovací technikou pro odhalení tohoto typu nádoru je MRCP, která odhalí přesné umístění a rozsah nádoru. Jde i o skvělý prostředek, jenž je vhodné užít i těsně před operací pro přesnou definici vedení operace.

Určit přesnou polohu je důležité

Klatskinův tumor může mít různou podobu, velikost a rozsah, a proto jsou rozlišovány celkem čtyři různé typy.

  • Typ I. – nádor se nachází v oblasti jaterního vývodu u soutoku pravého a levého žlučového kanálu.
  • Typ II. – Tento typ už zasáhl soutok žlučovodů.
  • Typ III. – Zasahuje již jeden z jaterních kanálků.
  • Typ IV. – V této fázi nádor napadá i pravé a levé jaterní potrubí a stává se neodstranitelným.

Léčba tumoru

Základem úspěšné léčby je včasné odhalení tohoto nádoru. Pak je nutná rychlá a radikální resekce, čili odstranění. Rychle se rozrůstá a hrozí proto, že přesáhne v neoperabilní stav. I přesto, že je však odhalen včas a je odstraněn, prognóza není zrovna nejlepší. Schopnost přežít 5 let tu je pouze 10-44%.

Metastázy se odtud dále šíří do plic, jater, lymfatických cest, nadledvin, mozku a kostí, zejména obratlů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here