Domů Nemoci Kosti a svaly Klinodaktylie

Klinodaktylie

Klinodaktylie je odborný lékařský termín pro zakřivení prstu v rovině dlaně. Nejčastěji k tomu dochází u pátého prstu, tedy malíčku. Prst přitom směřuje k prsteníčku. Jde o poměrně izolovanou anomálii, která překvapivě zůstává nepovšimnuta. 

O klinodaktylii

Velmi často se klinodaktylie vyskytuje spolu s dalšími abnormalitami u genetických syndromů. Termín klinodaktylie pochází z řeckého “klínein”, což znamená ohýbat a “dáktulos” což je číslice. 

Čím se vyznačuje

Dítě narozené s klinodaktylií má abnormálně zakřivený prst.  Prst může být zakřivený natolik, že se překrývá s jinými prsty. Prst obvykle funguje dobře a nijak nebolí, ale jeho vzhled může snižovat sebevědomí. Klinodaktylii má asi 3% dětí. V reálu není zakřivený pouze malíček, klinodaktylie může být na jakémkoliv prstu. Neobvyklé však je, aby byly postiženy prsty na obou rukou. Je zajímavé, že tento stav má 25% dětí s Downovým syndromem. Někdy to je dokonce i u palce u většiny je ale postižený malíček, a to směrem k prsteníčku. 

Co to způsobuje

Jde o vrozený stav, který může být způsoben růstem abnormální tvarované prstové kosti nebo mohou být spojené s růstovou ploténkou v jedné z prstových kostí. Velmi často se vyskytuje spolu s Downovým syndromem, Klinefeltovým syndromem, Turnerovým syndromem a Faconiho anémií. Častěji se objevuje u chlapců než u dívek. Může se objevovat v rodinách. Nicméně, není jisté, že ho bude mít i druhé dítě jen proto, že ho má to první. 

Diagnostika

V mírných případech nemusí být ani patrná, dokud dítě nedosáhne několika let. Často však může být diagnostikována hned po narození. Důkladné vyšetření ruky může zahrnovat i test rozsahu pohybu. Pomoci může i rtg. Prenatální ultrazvuk může klinodaktilii rovněž detekovat. 

Léčba

Obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, ani projevy, tedy ani nijak neomezuje v životě, není třeba nějaké léčby. Dlahování prstu se sousedním prste za účelem jeho narovnání, se nedoporučuje. Mohlo by to zhoršit zdraví a růst postiženého prstu. V mírných případech se pak může lékař prst sledovat,Když je zakřivení větší než 30 stupňů, může být ohrožena funkce ruky a možná se neobejde bez chirurgické léčby. Ta má velmi dobré výsledky. Operace představuje vyjmutí klínovité části zakřivené kosti, stabilizace prstu, kontrola kosti a tkáně v postiženém prstu, že jsou správně uspořádány v prstu, vyrovnání prstu, který byl operován ostatními prsty. Během hojení pak musí být prst umístěn do sádry nebo dlahy. A ruka spolu s předloktím pak musí být v závěsu. Na operaci se podílí také ortoped a plastický chirurg. Léčba se rovněž neobejde bez rehabilitace.  I tak je zde jisté procento, že se klinodaktylie může opakovat. Nicméně, v mnoha procentech je léčba úspěšná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here