Domů Nemoci Nervová soustava Klíšťová encefalitida: příznaky, léčba, očkování

Klíšťová encefalitida: příznaky, léčba, očkování

EncefalitidaPříjemné toulky přírodou, které pro nás znamenají způsob, jak si odpočinout a zregenerovat organismus, přináší i některé nástrahy, které mohou značně znepříjemnit náš život. Patří mezi ně i kousnutí infikovaným klíštětem, nakaženým virem klíšťové encefalitidy. Ta je nebezpečná zejména svým pozvolným nástupem, projevujícím se příznaky podobnými jiným běžným virózám, kvůli nimž nemusíme onemocnění včas rozeznat.

O klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění infikující tkáně mozku a mozkové blány. Původcem encefalitidy jsou viry z rodu  Flaviridae, které se vyskytují mezi zvířaty (převážně hlodavci) v určitých oblastech země a na člověka se přenáší kousnutím infikovaným klíštětem. V oblasti výskytu viru encefalitidy bychom se měli vyvarovat i konzumaci tepelně neupravených kozích či ovčích sýrů a jiných mléčných výrobků. V minulosti byly totiž zaznamenány i případy alimentárního přenosu tohoto viru (konzumací infikovaného mléka). Virus klíšťové encefalitidy napadá prvotně oblast, ve které se klíště přisálo, odtud se však šíří krví do celého těla. Tento proces trvá asi 7 dní, během nichž se dostavují první příznaky onemocnění, které naznačují, že tělo bojuje s infekcí. Boj v této 1. fázi může organismus vyhrát a škodlivé viry definitivně zničit, pokud ne, přechází encefalitida po klidové fázi 1-2 týdnů do druhé fáze. V té vir napadá mozkové blány a dochází k nebezpečnému zánětu mozku, který organismus silně vysiluje.

Příznaky a projevy onemocnění

Jak už bylo poznamenáno, nástup onemocnění klíšťovou encefalitidou je pozvolný a nijak charakteristický. V první fázi nemoci se dostavují příznaky podobné chřipkovému onemocnění – zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Od klasických viróz tak encefalitidu můžeme jen těžko odlišit, pokud jsem si ale vědomi, že se tyto stavy objevují po odstranění přisátého klíštěte nebo po pouhém pobytu v přírodě v období letních a časně podzimních měsíců, mělo by to pro nás být dostatečně alarmující. S návštěvou lékaře bychom v takovém případě neměli otálet.

Druhá fáze onemocnění má již těžší průběh. Nastupují prudké bolesti hlavy doprovázené vysokými horečkami, nevolností, zvracením, ztuhnutím šíje, nervovou obrnou, závratěmi, poruchami spánku a paměti a dezorientací. Tyto akutní stavy trvají až 3 týdny.

Klíšťová encefalitida nebývá zpravidla smrtelně nebezpečná. Po odeznění akutních stavů však může v některých těžších případech zanechat trvalé následky, které se nejčastěji projevují ochrnutím horních končetin a chronickými bolestmi hlavy. Napadení tkání centrální nervové soustavy může vést v budoucnu i k neurologickým obtížím, jako je porucha koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese.

Léčba a prevence

Pokud máte silné podezření na napadení virem klíšťové encefalitidy, navštivte neprodleně lékaře. Vyšetření se provádí odběrem krve, ve které jsou již v 1. fázi nemoci patrny protilátky, které prokazují nakažení virem encefalitidy. Jestliže se onemocnění ještě nepřehouplo do další fáze a vy netrpíte jejími akutními projevy, dostanete pravděpodobně podpůrná antibiotika, která vir zneškodní. Při akutních obtíží 2. fáze je neodkladný převoz do zdravotnického zařízení. V nemocnici dostane pacient nejprve infuze, které zajistí doplnění ztracených tekutin a živin po zvracení. Poté je podroben vyšetření očního pozadí, nutného pro následný odběr mozkomíšního moku. Ten se provádí tzv. lumbální punkcí – vpichem jehly do oblasti bederní páteře. Odebraný vzorek je důležitým zdrojem informací o stupni postižení zánětem mozku a na jeho základě lékař určí vhodnou léčbu. Období v nemocnici tráví pacient absolutním klidem na lůžku, který je důležitý pro návrat mozkové kondice. Celková rekonvalescence může trvat až 6 týdnů, nedodržováním fyzického a duševního klidového stavu však může dojít k opětovnému zhoršení problémů. Jedinou účinnou prevencí je běžně dostupná třífázová vakcinace proti viru klíšťové encefalitidy, která organismu zajistí účinnou imunitu po dobu tří let. Imunitu si organismus vytvoří i při vlastním prodělání nemoci – ta však také není trvalá, počet tělem vytvořených protilátek se postupně snižuje.

Mezi rizikové oblasti výskytu infikovaných klíšťat patří u nás zejména kraj Jihočeský (okolí řek Vltavy a Berounky), oblast Jeseníků a Českomoravské vrchoviny. Setkat se s nimi ale můžete kdekoliv, při pobytu v přírodě je proto dobré chránit se vhodným přiléhavým oblečením s dlouhými rukávy a použitím repelentu. Po návratu domů nezapomeňte své tělo důkladně prohlédnout a případné přisáté klíště okamžitě správným způsobem odstranit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here