Domů Rodina a vztahy Kolik stojí pohřeb

Kolik stojí pohřeb

Ceny pohřbů se odvíjí od toho, zda jde o pohřeb bez obřadu, s obřadem, církevní pohřeb, pohřeb do země, zpopelnění nebo ekonomický pohřeb. Ten nejlevnější pohřeb může stát 10 000 a ten nejluxusnější klidně i 150 000 korun.

Pokud se rozhodnete pro tu nejlevnější variantu, jde o pohřeb bez obřadu, počítejte, že u něj však pak nemůžete být.

Jakkoliv to zní otřesně, kdo je připraven, není překvapen

Pokud chcete ušetřit a chcete se vyhnout nepříjemnostem (a chcete před nimi ušetřit i truchlící), vybírejte s předstihem. Vzhledem k tomu, že ceny za pohřební služby nejsou vázány žádným zákonem ani regulací, mohou se od sebe dost významně lišit. Je proto lepší lékařský personál dopředu informovat, jakou pohřební službu mají v případě smrti kontaktovat.

Také je důležité vědět, že neexistuje žádná povinnost, aby pohřeb zajistila tatáž pohřební služba, která zemřelého převeze z nemocnice. V tom případě byste však museli zajistit převoz mezi pohřebními službami.

Nejlevnější varianta pohřbu

Nejlevnější varianta pohřbu proběhne v krematoriu bez účasti rodinných příslušníků. Rodina se pak pouze dostaví pro urnu. Cena za takovýto pohřeb se obvykle pohybuje okolo 10 000 korun. Do ceny se nepromítá pouze zpopelnění a náklady krematoria, ale také svoz zemřelého, poplatky pohřební službě uložení do doby pohřbu nebo zpopelnění. Tento typ pohřbu nevolí pouze ti, kteří chtějí ušetřit, ale i ti, kteří neměli se zemřelým zrovna ideální vztah.

Zpopelnění s obřadem

Tento typ obřadu je dražší o 10 000 korun. Zaplatit se totiž musí květinová výzdoba, řečník, síň a další záležitosti. Ušetřit můžete tak, že si květinovou výzdobu objednáte jinde anebo se jí zcela vzdáte a zvolíte tu nejlevnější síň. I při těch nejradikálnějších úsporných krocích však takový pohřeb neklesne pod 15 000 korun.

Jaký je nejdražší pohřeb?

Nejdražší pohřby jsou ty s obřadem, po nichž zemřelý míří do země. U nich je nutné počítat s náklady na rakev, vykopání hrobu, které je v zimě mnohem dražší záležitostí než v létě a opomenout nesmíme ani na další služby, které k pohřbu patří. Cena za takový pohřeb se pak může vyšplhat neskutečně vysoko.

Říct, kolik stojí pohřeb je nemožné. Existuje zde příliš mnoho proměnných částek. Liší se mezi jednotlivými firmami. Na výši cen má počasí, roční období i město, obec, kde se pohřeb koná. Cenu navyšuje i to, pokud je potřeba vyjet mimo město.

Na pohřeb nemám peníze

Bohužel i to se stane. Pokud do 96 hodin od úmrtí nesjednáte pohřeb, povinnost na pohřeb přechází na obec. Ta musí ze zákona zajistit důstojný pohřeb i pietu. Jde o tzv. sociální pohřeb. Pozor, pokud se rozhodnete nic nezařizovat a všechno necháte na obci, nemáte právo ani na dědictví. Respektive, právo na dědictví vám nezaniká, ale spolu s dědictvím pak musíte přijmout i to, že po vás pak bude obec požadovat úhradu pohřbu. Není tedy vyhnutí, pokud chcete dědit.

Nezapomeňte zaplatit za místo na hřbitově

Pohřbem to nekončí. Kromě něj musíte zaplatit také místo na hřbitově a to se obvykle platí na 10 let dopředu. Cena se odvíjí od místa a metrů čtverečních. K této částce je nutno připočítat i režijní poplatky spojené s údržbou hřbitova.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here