Kolobom je stav, při němž chybí část tkáně oka. Jedná se nejčastěji o vrozený stav, který se může objevit na jednom i obou očích.
Nejčastěji se setkáváme s kolobomem duhovky, který je dobře viditelný. Stejně tak je dobře patrný kolobom postihující oční víčko. Kolobom však může postihnout také sítnici či oční nerv. To je však patrné pouze při očním vyšetření.
Příznaky kolobomů:
Některé kolobomy nemají dopad na kvalitu zraku, jiné však ano.
Kolobomy duhovky se projeví jako nepravidelný tvar duhovky. Často vypadá jako klíčová dírka, tj. uvnitř duhovky je krom zornice další černý útvar, který dosahuje krajů duhovky. Nebo může připomínat stav, kdy zornice jako by pronikala do duhovky. Kolobom duhovky může být spojený se zhoršením vidění. V duhovce jsou totiž svaly, které regulují šířku zornice, její zúžení ve světle a rozšíření ve tmě. U kolobomů může dojít k narušení těchto svalů a tím také ke světloplachosti (fotofobii), rozmazanému vidění, dvojitému vidění atd.
V případě kolobomu v sítnici (v oblasti makuly) a optického nervů může být přítomná i slepota nebo výpadky zorného pole. Závisí na umístění a velikosti kolobomu.
Lidé s kolobomem také častěji trpí na šedý a zelený zákal (katarakta, glaukom) a odchlípení sítnice.
Diagnostika kolobomu:
Kolobom dukovky je na první pohled dobře viditelný, ale kolobomy v hlubších vrstvách oka jsou viditelné pouze při očním vyšetření, např. vyšetření očního pozadí.
Léčba kolobomů:
Kolobomy jako takové nejsou léčitelné, je však možné zmírnit příznaky, které s sebou toto onemocnění nese. Při kolobomech duhovky je např. možné nosit barevné kontaktní čočky, které nejen duhovku dokreslí, ale také upraví průnik světla do oka.
Někdy je možné provést operační zákrok, který kolobom „zacelý“. Zákrok se dělá v dospělosti a u malých kolobomů.