Kontuze plic je odborným pojmem pro zhmoždění plic, které je spojeno s modřinou plic a je způsobeno poraněním hrudníku bez jakékoliv zjevné tržné rány. Obvykle vzniká po sekundárně nepenetrujícím traumatu.
V důsledku toho pak dochází k poškození kapilár, čímž se krev a další tekutiny hromadí v plicní tkáni. Přebytečná tekutina pak narušuje výměnu plynů, což může vést k nedostatečnému okysličení a snížené hladině kyslíku, to je známo jako hypoxie.
Obsah článku
Ohroženi jsou více:
Kontuze plic může potkat kohokoliv, náchylnější k ní jsou však děti, protože mají více poddajnou hrudní stěnu v mladším věku. U tupého poranění hrudníku se pak objevuje v 17 až 70% případů.
Příčina vzniku
Plicní kontuze je ponejvíce způsobena přímým tupým traumatem, což může být výsledek poranění z výbuchu, rázovou vlnou nebo pronikajícím traumatem. Velmi často se objevovala během první a druhé světové války, kdy bylo hodně výbuchů. Od šedesátých let dvacátého století se pak začal objevovat v souvislosti s dopravními nehodami, díky bezpečnostních pásů a airbagům, které ale významně snižují riziko zabití cestujícího při nehodě ve vozidle. Je zajímavé, že se kontuze plic objevuje i u jiných poranění hrudníku a břicha. K zhmoždění ale může dojít po zranění střelnou zbraní, nožem.
Lokalizace
Pohmožděniny se často vyskytují v blízkosti kosterních struktur a proto jsou umístěny často na periférii. Minimálně se objevují v lobárním nebo v segmentovém segmentu.
Diagnostika
Diagnóza je stanovena po studiu příčiny zranění a dále pak i fyzikálním vyšetřením a rentgenem hrudníku. Přitom počáteční rentgen hrudníku se může jevit zcela normálně. Stav se může rozvinout až v průběhu prvního dne. Pak se na snímku zobrazí špatně definovaná geografická konsolidace. Pohmoždění je pak vidět i na CT. Lékař se při diagnostice zaměřuje na rozlišení od aspiračního zápalu plic, plicního krvácení, zápalu plic, tukové embolie nebo segmentální atelektázie.
Příznaky kontuze plic
Příznaky kontuze plic zahrnují přímé účinky fyzického traumatu, tedy bolest na hrudi a vykašlávání krve, stejně jako nedostatek kyslíku, cyanóze. S mírnou kontuzí nemusí mít vůbec žádné příznaky. Jinak se objevuje také dušnost, zrychlené dýchání, zrychlený srdeční tep, chrochtání, tvorbou sputa, sípání, nízký krevní tlak.
Léčba a prognóza
Vše se odvíjí podle toho, zda jde o mírnou nebo těžkou pohmožděninu. Ve většině případů se kontuze plic sama vzpamatuje a zmizí do 48 hodin od jejich rozvinu. Ten zbytek obvykle vymizí mezi desátým až čtrnáctým dnem. Pokud se ale situace po dvou dnech naopak zhorší, je nutné zvážit další poškození. Je zde i riziko plicního zápalu plic a potřeba napojení na ventilaci. Stav je spojen s vysokou, až 50%, mortalitou. Také je nutno vzít v potaz, že kontuze plic se objevují v 30 až 75% u těžkého poranění hrudníku, kde se pak riziko úmrtí pohybuje mezi 14 až 40%.