Domů Nemoci Ortopedie Kořenový syndrom, radikulární syndrom

Kořenový syndrom, radikulární syndrom

Kořenový (radikulární) syndrom je jednou z nejčastějších příčin bolestí zad, je dán tím, že jsou poškozeny výstupy nervů, nervové kořeny z míchy v oblasti kostěné páteře. Může dojít k jejich dráždění či poškození (radikulopatie). Výskyt kořenového syndromu se zvyšuje s věkem.

Formy:

Nejčastěji jsou postiženy oblasti bederní páteře (lumbální), a to u 4. obratle. Dále pak oblast 7. obratle krční páteře.

Příčiny vzniku kořenového syndromu:

  • Kompresivní – dochází ke stlačení výstupu kořene, může k tomu dojít např. při zlomeninách páteře, posunu obratlů, vyhřeznutí ploténky atd.
  • Degenerativní – na páteři dochází ke změnám, které ji deformují a mohou na nerv tlačit, zmenší se výstupní oblast, objeví se nárůstky atd.
  • Záněty – infekční, autoimunitní, změny nejsou na páteři, ale postihují přímo nervový kořen. Může k tomu dojít např. u roztroušené sklerózy, Gilian-Barrého syndromu, boreliózy ad.
  • Nádory – růst nádoru může utlačovat nervový kořen
  • Aneurysma – cévní výduť, která může tlačit na nerv

Příznaky kořenového syndromu:

Stlačením kořene dochází k různým příznakům, které jsou lokalizovány do míst, kde je kořen a které části inervuje. Může být postižena motorická složka, tj. která zajišťuje pohyb,  senzitivní, která vnímá podněty jako bolest, teplo, dotyk atd.

Bederní kořenové syndromy

Nejčastěji je postižena bederní páteř, tudíž také dolní končetiny. Může dojít k jejich oslabení, zakopávání, nejde se postavit na špičky. Kořenový syndrom také provází poruchy citlivosti, různé typy parastezií (brnění, mravenčení, pálení, bodání, necitlivost atd.). Bolesti mohou vystřelovat a nemusí být trvalé, ale provází určitou polohu a pohyb. Nejčastěji se jedná o postižení kořena L5/S1 a L4/L5.

Krční  kořenové syndromy

Dochází k omezení hybnosti krční páteře, a to i při pasivním pohybu, kdy nám někdo hlavou otočí. To vyvolá bolest. Je také oslabení svalů. Potíže se mohou přenášet do horních končetin. Záleží na místě útlaku. Útlaky kořenů C7 a C8 se projikují na paži, a to až do prsů. Zatímco u horních kořenů je to oblast záhlaví, hlavy atd.

Kořenové syndromy hrudní oblasti

Tyto se vyskytují nejméně. Je to dáno stavbou hrudní páteře, která je méně pohyblivá než krční a bederní.

Diagnostika:

Diagnózu určuje neurolog, často v součinnosti s ortopedem. Provádí se klinické vyšetření.

Důležitou součástí jsou zobrazovací metody, tj. RTG, CT a magnetická rezonance, které určí příčinu a rozsah poškození.

Je možné také provést imunologické vyšetření a vyloučení infekcí, pokud není nalezena příčina na páteři.

Léčba kořenových syndromů:

Léčba je závislá na příčině. Jelikož ta je nejčastěji v páteři. Je nutné toto řešit. Někdy pomůže rehabilitace, jindy je nutný chirurgický zákrok, kterým se uvolní útlak kořene. Někdy dojde k regeneraci nervu a obnovení jeho funkce. V některých případech je však postižení trvalé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here