Domů Nemoci Léky Kortikosteroidy a negativní účinky

Kortikosteroidy a negativní účinky

Kortikosteroidy jsou chemické látky i přírodními hormony, jež si tělo samo vyrábí. Vyrábějí ho naše nadledvinky. Zjednodušeně se této látce říkají steroidy.

Dále se můžeme střetnout se systémovými kortikosteroidy, anabolickými steroidy a syntetickými kortikosteroidy. Pozor, anabolika, čili anabolické kortikosteroidy jsou umělou verzí testosteronu, tedy mužského pohlavního hormonu. Ten s klasickými kortikosteroidy nemá nic společného. Systémové steroidy pak působí na celý organismus.

Co dokáží kortikosteroidy

Kortikosteroidy dokáží bojovat se zánětem vtěle a pomáhají ukočírovat produkci imunitních látek, které zánět vyvolávají. Dokáží zpomalit nebo zcela zastavit celý imunitní proces, jenž zánět vyvolal.

Indikace Kortikosteroidů

Vzhledem k svým proti zánětlivým účinkům se kortikosteroidy užívají k léčbě anebo ke zmírnění revmatoidní artritidy, astmatu, chronické obstrukční nemoci, lupusu, roztroušené sklerózy a dalších autoimunitních chorob, kožních problémů, ekzémů, kožních problémů a vyrážek. Krátkodobě je možné kortikosteroidy užívat k léčbě alergických reakcí.

Formy aplikací kortikosteroidů

Kortikosteroidy je možno aplikovat různými způsoby, to podle toho, o jaký zánět se jedná, kde se nachází a jakého je rozsahu či závažnosti. K dispozici tak lékař má pilulky a kapky, inhalátory, nosní spreje, krémy i injekce. K nejznámějším lékům tohoto typu patří kortizon, prednison, medrol, solu-medrol anebo methylprednisolon.

Negativní účinky užívání kortikosteroidů

Nežádoucí účinky se odvíjí od toho, jakým způsobem je užíváte. Dále je pak také i to, jak dlouho a v jaké dávce. K nejznámějším negativním účinkům patří měsíčkový obličej, zvýšení tělesné hmotnosti, změny nálad, zvýšená chuť k jídlu, snadná tvorba modřin, podráždění žaludku, zadržování vody, otoky, problémy se spánkem, nevolnost, ztenčen kůže, akné, neobvyklý růst vlasů, zvýšení hladiny cukru a tlaku, případně objevení cukrovky, snížení imunity, díky čemuž jste náchylní k infekčním chorobám. Dlouhodobé užívání, které je delší než 3 měsíce může způsobit osteoporózu, zpomalení růstu u zemí, svalovou slabost, šedý zákal a vyvolat mohou i cukrovku.

Jak vysadit užívání kortikosteroidů

Jednou z nejčastějších chyb je jejich náhlé vysazení, což vám může velmi ublížit. Vyvolat to může změny nálad, únavu, neklid, bolest svalů a deprese. Způsobit rovněž může i snížení sexuálního apetitu. Navíc je zcela pravděpodobné, že se vám záhy vrátí i původní obtíže, které jste měli než jste kortikosteroidy začali užívat. Užívání léků je proto nutné pomalu snižovat. Lékař vám přesně řekne jak.

Jak minimalizovat vedlejší negativní účinky

Kortikosteroidy užívejte pouze tehdy, když je tomu doopravdy nevyhnutně potřeba. Dejte si pozor na vedlejší účinky a zarazte je v časné fázi. Jestli je to možné, místo systémových kortikosteroidů užijte lokální. Užívejte tu nejmenší možnou dávku, s níž dostanete svůj zdravotní problém pod kontrolu. Dávky postupně snižujte, a to do té doby, dokud je vaše nemoc stále pod kontrolou (stabilizovaná). Při užívání kontrolujte krevní tlak. Sledujte i hustotu kostí, případně užívejte léky které zajistí, že vaše kosti zůstanou zdravé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here