Domů Nemoci Vnitřní orgány Kortizolémie

Kortizolémie

Kortizolémií označujeme hladinu kortizolu, kterou je možné měřit v krvi, moči nebo ve slinách. 

Kortizol:

Kortizol je hormon, který produkuje kůra nadledvin. Řadí se mezi glukokortikoidy a je označován jako stresový hormon, tj. uvolňuje se, pokud je organismus ve stresu. Tím není myšlen jen psychický stres, ale i fyzický, např. poranění atd. Jeho sekrece se během dne mění a je závislá na hormonu produkovaném předním lalokem hypofýzy, na ACTH (adrenokortikotropní hormon). Kortizol je zapojen do regulace metabolismu cukrů, tuků, aminokyselin, působí na srdečně-cévní systém a také na imunitní systém, jehož aktivitu tlumí. Má ještě mnoho dalších funkcí. 

Vyšetření kortizolu:

Hladiny kortizolu se vyšetřují při podezření na špatnou funkci kůry nadledvin nebo hypofýzy.

Kortizolémie se nejčastěji určuje z krve. Krev se odebírá mezi 6. až 8. hodinou ranní. Je možné tento odběr doplnit dalším odběrem mezi 16. až 18. hodinou. Je nutné, aby pacient nebyl ve stresu a bolestech. 

  • Ranní koncentrace by měla být (přesné hodnoty rozmezí závisí na laboratoři): 133 až 537 nmol/l
  • Odpolední koncentrace kortizolu by měla být nižší a pohybovat se v rozmezí 68 až 327 nmol/l

Důležité jsou totiž nejen celkové hodnoty, ale také dynamika poklesu během dne.

Při vyšetření kortizolu z moči se používá moč sbíraná po dobu 24 hodin, z celkového množství stačí odlít cca 3 mililitry. 

Při vyšetření kortizolu ze slin se používá “houbička”, kterou vyšetřovaný jemně žvýká asi 2 minuty, aby do sebe nasála sliny. Houbička se uzavře do zkumavky a sliny se pak v laboratoři zpracují.  

Hyperkortizolémie

Hyperkortizolémií se označuje zvýšení hladin kortizolu. Zvýšení hladin kortizolu nad mez mohou znamenat, že je přítomný nádor nadledvin, který produkuje zvýšené množství kortizolu. Další příčinou může být nádor hypofýzy, která produkuje vyšší množství ACTH. Možností je také alkoholismus, jiné závažné onemocnění, obezita či těhotenství.

Hypokortizolémie:

Hypokortizolémie je stav, kdy jsou naměřeny nižší hodnoty kortizolu. Mezi příčiny, které k ní vedou může být hypofunkce nadledvin, nadledviny neodpovídají na aktivaci ACTH, je málo ACTH nebo je přítomná porucha syntézy kortizolu

Doplňkové testy

Při zjištění abnormálních hodnot kortizolu se mohou provést další testy, které pomohou zpřesnit příčinu. Mohou se provést supresivní nebo aktivační testy. 

  • Supresní test: Je možné podat dexametazon, což je glukokortikoid, který potlačí tvorbu ACTH, což následně povede ke snížení produkce kortizolu v případě, že je problém s nadprodukci ACTH. V případě, že je problémem nadprodukce v nadledvinách, ke snížení nedojde.
  • Aktivační test: Při aktivačním testu se, který se provádí při snížených hodnotách kortizolu, se podává injekce syntetického ACTH. Ten by měl, pokud nadledviny fungují správně zvýšit produkci kortizolu. V případě narušení funkce nadledvin k nárůstu kortizolu nedojde. Pokud ke zvýšení dojde, je problém s nedostatečnou tvorbou ACTH.

Pro doplnění laboratorního vyšetření se dále provádí zobrazovacích vyšetření nadledvin a hypofýzy, např. CT a magnetická rezonance. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here