Kost klínová (os sphenoidale) je součástí lebky. Kost je umístěná uprostřed lebky (tvoří střed chondrogenní lebeční baze) a její tvar je velmi komplikovaný a kost je tak v kontaktu se všemi ostatními kraniálními kostmi (chránícími mozek). Navíc spoludotváří očnici. Poskytuje také prostor pro uložení smyslových ústrojí,hypofýzy a uchycení svalů, tj. pro svalové úpony.
Stavba kosti klínové:
Na kosti klínové rozeznáváme několik hlavních části, a to tělo (corpus) a na něm jsou tři páry výběžků.
Tělo kosti klínové (corpus ossis sphenoidalis)
Tvar těla kosti klínové připomíná nepravidelný kvádr. Je duté a otvory (dutiny), které v něm jsou, se nazývají sinus sphenoidalis. Tyto se řadí mezi vedlejší nosní dutiny.
- Horní část těla kosti klínové obsahuje oblast s názvem fossa hypophysialis. Jedná se o prohlubeň, jamku, ve které je uložená hypofýza. Je známá také pod názvem turecké sedlo, tj. sella turcica. Na přední straně se fossy se nachází také žlábek, ve kterém je místo křížení optických nervů, tj. sulcus prechiasmaticus.
- Spodní část těla kosti klínové má uprostřed rostrum sphenoidale, což je v podstatě trojúhelníkový útvar.
Z boků těla dále odstupují výběžky:
- z horní přední částí (směrem k obličeji) párové výběžky alae minores
- z boční strany párové výběžky alae majores
- ze zadní části párové výběžky processus pterygoidei
Alea minores, tj. malá křídla se nacházejí na horní přední části kosti klínové a mají trojúhelníkový tvar. Prochází jimi canalis opticus (optický kanál), kterým prochází zrakový nerv (n. opticus) a arteria zásobující oko (a. ophtalmica). Zadní okraj těchto křídel tvoří hranici mezi přední a střední částí lebeční jámy, zatímco přední okraj křídel je propojený s kostí čelní a čichovou.
Alea majores, tj. velká křídla jsou po stranách kosti klínové a spoludotváří lebku. Podle toho, kam plocha křídla směřuje se také nazývá. Na křídlech rozpoznáváme např.
- facies orbitalis, dotváří zevní očnici
- facies maxilaris, je otočená proti maxille
- facies cerebralis, tato plocha komunikuje s lebeční dutinou
- facies temporalis, je otočená ke spánkové jámě
- facies infratemporalis, souvisí s lebeční spodinou
Mezi zadní částí malých křídel a přední částí velkých křídel prochází štěrbina fissura orbitalis superior. Touto štěrbinou prochází několik nervů a žíla:
- n. oculomotorius (okohybný nerv)
- n. abducens (nerv inervující jeden z okohybných svalů)
- n. trochlearis (jeden z hlavových nervů, pohybuje očním bulbem)
- n. ophtalmicus, 1. větev trojklanného nervu
- v. ophtalmica superior (horní oční žíla)
Processus pterygoidei
Odstupují ze spodní části klínové kosti. Jedná se o kostěné lamely, na kterých se rozeznávají další útvary jako lamina lateralis (vnější široká lamela), lamela medialis (vnitřní úzká lamela) a canalis pterygoideus, ve kterém prochází nerv a arterie canalis pterygoidei.