Domů Nemoci Léky Kostivalová mast – léčivé účinky, použití a výroba

Kostivalová mast – léčivé účinky, použití a výroba

Kostivalová mast patří k nejoblíbenějším mastem vyrobených z extraktu byliny kostivalu. Jde o mast, která má zázračné účinky a kterou si dokonce můžete velmi snadno vyrobit i doma. Kostivalová mast v každé domácnosti jistě najde své uplatnění.

O kostivalu lékařském

Kostival anebo také kostihoj je v Evropě velmi rozšířenou bylinou, kterou ponejvíce najdete u nás v příkopech, křovinách, u potoků a řek a vlhkých polích. Lidově se mu říká rovněž i medunice, černý kořen, volský jazyk, lupen sladký a také kobylí mléko. Jde o bylinu 60-100 centimetrů vysokou a vytrvalou. Květy mají barvu načervenalou, fialovou, modrofialovou a červenofialovou (vzácně pak i růžovou a bílou), které jsou velice chutné, velice sladké, plné medu. Ve skutečnosti se však pro léčebné účely květy nesbírají, avšak sbírá se její kořen i nať.

Léčebné účinky Kostivalu lékařského

Kostival lidé k léčbě různých neduhů již od 12. století. Užívá se zevně, protože látky, které obsahuje při vnitřním delším užívání mohou poškodit organismus. A proto se kostival používá v podobě tinktur, obkladů anebo mastí. Kostival má velké protizánětlivé, zklidňující a protibakteriální účinky, podporuje vykašlávání, působí jemně sedativně, zmírňuj bolest, zastavuje krvácení ran a má i hemostatické účinky. Krátkodobě se může vnitřně užít střevními poruchami, zastavoval krvácení, pomáhal s trávícími potížemi i syndromu dráždivého tračníku. Dokázal pomoci se zánětem dásní anebo úplavicí. Testy prokázaly, že dokáže i snižovat cholesterol. A právě pro tyhle všechny pozitivní vlastnosti by takováto mást neměla chybět v žádné lékárničce.

K čemu užít kostivalovou mast?

Pomoci vám totiž může ke zmírnění bolesti, urychluje léčbu zlomenin a krevních sraženin, modřin a zhmožděnin. Zklidňuje i namožené svaly. Efektivně léčí hemeroidy, proleženiny, omrzliny, popáleniny, natažené šlachy a svaly. Mast zmírňuje otoky, pomáhá při trápení s nosními dutinami, revmatem i bolestí zad.

Proto, aby však byla kostivalová mast účinná, je zapotřebí, aby byla vyrobena z kvalitních bylin.

Jak si kostivalovou mast sami vyrobit?

Kostivalovou mast vyrobíte z kořene, který omyjte od nečistot a pak jej ještě propláchněte v osolené vodě. Dejte okapat a nakrájejte jej na tenké plátky. Rozpusťte dostatečné množství sádla (ideálně kachního, ale může se jednat i o vepřové) sádlo, aby se v něm nakrájený kořen potopil. Kořen nechte v horkém sádle po dobu 20 minut macerovat. Následně odstavte a nechte vychladnout. Do směsi přidejte rozpuštěný včelí vosk, med a jestli chcete, tak i pár kapek esenciálního oleje. Nechte odstát do druhého dne. Kdy se směs rozehřeje, aby se stala tekutou a mohla být zcezena přes plátýnko do nádobky. Hotový krém se skladuje v chladu a temnu. Doporučujeme co nejrychlejší využití.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here