Domů Nemoci Kůže Kousnutí od blechy

Kousnutí od blechy

Blechy jsou malým bezkřídlým hmyzem o velikosti zhruba půl centimetru. Její zadní nohy jsou uzpůsobeny ke skákání. Dospělé blechy se živí krví. Nějakou část života stráví na kočce a psovi. Kde klade vajíčka. V reálu na zvířatech žije pouze 5% všech blech. 95% jich žije ve vnějším prostředí. Kromě zvířat však mohou pěkně potrápit člověka. 

Na celém světě jich bylo popsáno na 2500 druhů. U nás jich je na 90. Jejich existence sahá až do doby střední jury, na Zemi jsou tedy dobrých 165 milionů let. 

Blechy přenašeči chorob

Kousnutí blechou je nepříjemné, ale kromě něj mohou na člověka přenést i různé choroby. Některé přenášejí bakterie Yersinia pestis, což je mor, dále pak Ricktetssii (což je skvrnitý tyfus) nebo Bartonellu. Jsou i mezihostitelé tasemnic. Blechy tedy rozhodně není možné podceňovat. 

Když blecha kousne

Když blecha kousne, vyloučí do krve látku proti její srážlivosti, to jí umožňuje krev sát. Tato láska stojí za tím, proč bleší kousnutí tak nepříjemně svědí. Po kousnutí blechy může ranka svědit dobré tři týdny. To pak podněcuje k neustálému škrábání. Místem pak může vzniknout infekce. Ranka po kousnutí blechou je velká zhruba 1 centimetr. I když štípanec svědí dlouho, flek obvykle zmizí během několika hodin. Blecha nejraději štípe na zádech, krku, v ohybech loktů, pod prsy a na pažích. Objevit se však mohou i na nohách, okolo kotníků, pod ohyby kolen. 

Pokud jste pokousaní od blech

Jakmile objevíte kousnutí od blechy, je nezbytné je zlikvidovat. Doma pořádně ukliďte. Celý dům vytřete, vyluxujte celý byt, včetně sedacích souprav a pelíšků, Co je možné, to vyperte. Nezapomeňte ani na lůžkoviny, ty vyperte na 60 stupňů Celsia.

Léčba kousnutí

Kousnutí od blechy byste neměli škrábat,mohli byste si do místa zanést infekci. Místo spíše omyjte teplou mýdlovou vodou a dobře vydezinfikujte. Dále místo zaledujte. Dále kousnutí můžete potřít přípravkem na zmírnění svědění. Lékař vám může doporučit i kortizonovou mast, octanový krém nebo kalamínové mléko. Pomoci může i aloe vera. Babské rady doporučují vyzkoušet zelený, černý nebo levandulový čaj, bazalkový olej, echinaceu nebo vlažnou vločkovou koupel. 

Alergická reakce na kousnutí

Bohužel, kromě nepříjemného svědění je pokousání s blechou často spojeno i s alergickou reakcí. Vyvolat může silné svědění, kopřivku, otok, ekzém a dýchací potíže. Vhodné je pak proto použít volně dostupná antihistaminika. 

U silnějších alergických reakcí neváhejte kontaktovat lékaře. Reakce pak může přetrvávat až dva až čtyři týdny. V případě, že se v místě kousnutí objeví hnis, zjevně se jedná o sekundární (druhotnou) infekci, kterou byste rovněž měli neprodleně ukázat svému lékaři. Ten pak doporučí další postup léčby.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here