Domů Nemoci Kůže Kousnutí od mravence

Kousnutí od mravence

Kousnutí od mravence může velmi snadno zkazit příjemné odpoledne. Dojde k tomu velmi snadno, stačí se jen položit do trávy. Mnohdy přitom nezůstane u jednoho kousnutí. Obvykle si totiž člověk nevědomky sedne do mraveniště, za což je náležitě potrestán. Nejvíce agresivní mravenci jsou u nás především ti červení. 

Kousnutí mravencem

Víte však, že označení pokousání není přesné? V reálu je totiž možné získat nejen pokousání, ale i bodnutí hrotem na pozadí mravence. Mohlo by se tedy jednat o bodnutí ocasem. Dělají to navíc jen samičky. Jejich bodnutí je velmi rychlé, ostré a plné jedu. Velkým problémem je to, že vás jeden mravenec může kousnout klidně několikrát. 

Podle čeho poznáte,že vás kousl mravenec? 

Kousnutí mravencem je spojeno s objevením malé červené skvrny., velmi intenzivním okamžitým svěděním. Kousnutí bývá poměrně dost bolestivé. V průběhu jednoho až dvou dní v místě vzniká bílá pustule, která je svědivá a mírně bolestivá. Ve valné většině případů se takové poštípání obejde bez odborné lékařské pomoci. Sice je nepříjemné, že člověka toto poštípání svědí i po několik dní, ale obvykle do týdne až 10 dnů se zklidní. 

Vážnou reakci má asi jeden ze sta. Obvykle jde o alergickou reakci. Pouze ve velmi vzácných případech může jít o život ohrožující stav. 

Lékaře vyhledejte okamžitě, když

Lékaře okamžitě vyhledejte, pokud obtížně dýcháte, máte rychlou srdeční frekvenci, otečou vám ruce, nohy, hrdlo, trápí vás závratě nebo vám klesne krevní tlak. 

Co dělat po pokousání

Štípance omyjte mýdlovou vodou a zchlaďte ho ledem. Sníží to nepříjemný otok. Dále štípance ošetřete gelem na štípance. Pozor, ranky rozhodně nedezinfikujte žádným přípravkem s alkoholem, bolelo by to ještě více. Pomoci mohou i volně dostupné léky na alergii. 

Dejte pozor, aby během dvou dnů po pokousání rána nezačala narůstat, tedy hnisat. Je velmi důležité, abyste se ovládli a poštípaná místa si nerozškrábali, zvyšujete tím riziko, že byste si do ranek zanesli infekci. Znamenalo by to, že se do rány dostala druhotná infekce. To se potom neobejde bez antibiotik, ať už lokálních nebo celkových. Na pozoru se mějte i ve chvíli, když se objeví horečka, bolest svalů a příznaky podobné chřipce, i v tomto případě byste měli zavolat svému lékaři. 

Lékaře navštivte i tehdy, když příznaky po pokousání mravencem nezmizí ani po několika dnech po pokousání. 

Prevence proti kousnutí

Nejlepší způsob prevence je dávání si pozor, kam si sedáme. Dávejte si pozor, kam šlapete a stoupáte. Dívejte se pod nohy. Vyhýbejte se práci poblíž mravenišť. V případě nezbytnosti, noste ochranný oděv. Pokud se mravenci objeví v domě, je zapotřebí provést deratizaci. Dejte si pozor, aby vám domů mravence nepřinesli domácí mazlíčci. 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here