Domů Nemoci Kůže Kousnutí pavoukem

Kousnutí pavoukem

Ke kousnutí pavoukem dochází nejvíce ve Spojených státech amerických a pak ještě i v některých subtropických a tropických oblastech. Ve střední Evropě je kousnutí pavoukem raritou. Pokud k tomu dojde, obyčejně je tomu tak v letním období.

Kousnutí pavoukem – příznaky

V České republice žije 875 druhů pavouků, jen málo druhů pavouků dokáže u nás u člověka vyvolat nějakou reakci. Obvykle proto nepředstavují nějaké vážné nebezpečí. Bohužel neexistují žádné specifické projevy, které by bylo možné spojit s kousnutím pavoukem. Většina lidí ani po kousnutí nikdy nevyhledá lékařské ošetření. Kousnutí pavoukem má obvykle lokální projevy. Systémové reakce jsou vzácné. U kousnutí našimi pavouky obvykle dochází k úplnému zotavení. Podle odborných zpráv vychází, že na jeden zdokumentovaný případ připadá ve skutečnosti deset až sto nehlášených.

Kdy dojde ke kousnutí pavoukem

V reálu u nás většina pavouků člověka nikdy nenapadne a ani nekousne. Aby k tomu došlo, je nutné, aby bylo splněno několik podmínek.Pavouci musí být schopni přežít v lidském prostředí, musí mít dostatečně vyvinuté agresivní obranné chování a také musí být dostatečně velcí, čili měli by mít alespoň 1 centimetr bez nožiček. Většina pavouků u nás přitom nepřesáhne půl centimetru. Navíc obvykle ani nežijí v lidských obydlí a nejsou agresivní. Ke kousnutí u nás dochází obvykle v případech, když dojde k vyrušení samice hlídající kokon, při sevření v dlani, při snaze odstranit ho z oblečení anebo při jeho dráždění.

Pavouci, kteří by nás v Česku mohli kousnout

Pavouci, kteří by vás mohli v Česku pokousat patří: zápřednice jedovatá, vodouch stříbřitý, slíďák tatarský a stepníci. Všechny žijí volně v přírodě a lidskému osídlení se vyhýbají. Kousnout člověka dále mohou větší druhy pokoutníků a velké druhy křižáků, dále pak velké cedivky, šestiočka ryšavá a zápřednice Midleova, jež tedy mezi lidmi žijí. Pokoutníci jsou sice jedni z našich největších pavouků a dokáží nahnat strach, protože spolu s nožičkami dokáží velikostně přesáhnout i 10 centimetrů, ale aby pokousali, je nutné vyvinout velké úsilí.

Zápřednice jedovatá

Jedním z největších strašáků posledních let je u nás Zápřednice jedovatá. Ta se vlivem globálního oteplování dostává tam, kde se prve nevyskytovala. Dnes se hojně vyskytuje na Pardubicku či v Českém středohoří. Ke kousnutí dochází nejvíce v období mezi červencem a srpnem. Její kousnutí vyvolává okamžitou pálivou bolest, která je maximální po 5-20 minutách a trvá zhruba 50 minut, ale mnohdy i 3 až 6 hodin. Otok je velký asi 3 centimetry. Dále se může rozvinout bolest hlavy, nauzea, křeče v břiše, vzácně i kardiovaskulární potíže. Systémové změny trvají zhruba 24 hodin.

Reakce po kousnutí

Nejčastěji se kousnutí pavoukem projeví lokálně. Obvykle však není pozorovatelné. Obvykle dojde k vytvoření pupenu, která zarudne v průběhu několika málo dalších minut. Místo také může svědit a pálit. Pocity mohou být podobné jako po bodnutí včelou. Bolest může být mírná až silná. Velmi často odezní spontánně do sedmi až deseti hodin.

Když se kousnutí zkomplikuje, může začít nekrotizovat,čili odumírat. Objevit se mohou i systémové reakce, k tomu dojde tehdy, když se dostanou do krevního oběhu, a to v dostatečném množství.

Alergická reakce

Velmi vzácně se mohou objevit alergické reakce. Jde především o kopřivku, která však není způsobena přímo kousnutím, ale žahavými chloupky, které pavouci při dojmu, že jsou ohroženi na životě odlamují. Ty pak mohou způsobit velmi nepříjemnou reakci. Pokud si je svou nešikovností zaneseme do oka, způsobují zánět spojivek. Anafylaktická reakce je spíše výjimečná.

Jak ošetřit místo po kousnutí

Základem všeho je dezinfekce, chlazení a aplikace gelu snižující svědění. Pomoci může kortikoidní mast. Užít můžete i volně dostupné antihistaminikum. Při bolesti je možné požít tabletku na bolest. V případě, že se do rány dostane infekce, je nutné nechat si předepsat antibiotika. Ty se ale předepisují pouze v případech superinfekce, k čemuž dochází pouze u 0,9% kousnutých pavoukem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here