Domů Nemoci Kůže Kouty ve vlasech

Kouty ve vlasech

Kouty ve vlasech patří podle Norwoodské stupnice plešatosti k záhadě. Objevit se mohou již v 15 a ani se nehnou do konce života nebo zničehonic začnou pozvolna ustupovat a tak nějak přirozeně kopírují mužské stárnutí. 

Kouty ve vlasech tedy nejsou zárukou nutného oplešatění. Popravdě, plešatým se můžete stát i bez koutů ve vlasech, když vám třeba začnou vlasy vypadávat na koruně hlavy. V 99% případech to ale je známka konce. 

Odhalili jste, že máte na hlavě kout 

Co s kouty ve vlasech? Máte hned několik možností. Jednou z nich je třeba to, že to necháte jednoduše být, protože stejně lék na plešatost není, tak proč se zbytečně stresovat. Plešatění je přirozené, takže vlasy necháte přirozeně ustupovat, dokud se stav nedostane do určitého bohu, kdy si hlavu jednoduše oholíte dohola a budete mít klid. Budete to naopak řešit. Pokud ale řešit, musíte s tím začít skutečně hned. Pomoci vám mohou dobré šampony a péče o vlasy. Cestou je i transplantace vlasů. Pak do toho musíte jít naplno.Nicméně vás musíme upozornit, že transplantace vlasů není také není definitivní, pouze zamaskují váš aktuální stav, péče o vlasy tím nekončí. Nevyhnete se medikaci a další transplantaci. Počítejte také s tím, že nejde o levnou záležitost. 

Proč mají muži kouty? 

Ženy je moc nemají, když ano, jde o onemocnění, které se projevuje výrazným řídnutím pěšinky ve vlasech. Ptáte se, proč vlasy tímto způsobem ztrácíme a co s tím? Ztrátu vlasů řeší více muži než ženy. Muži jimi trpí až v 60%, žena v 30%. Faktem ale je, že většina mužů to vyřeší jednoduše strojkem a nic se nestane, u ženy je to mnohem komplikovanější. Proto je u nich na pořadu dne hledání odborníka. Pozor, alopecie se může objevit dokonce i u dětí. Může jít i o autoimunitní onemocnění, s nímž si stále nikdo příliš neví rady.

Alopecie 

Alopecie, čili hormonální výpadek vlasů. Postihuje 80% mužů bílé rasy. A začíná právě pozvolným vznikem koutů, kterých si muži často ani nevšimnou. Nicméně tak prošvihnou první stádium. V druhém stádiu pak prořídne kštice na temeni. Ve finále pak vznikne tzv. hippokratovská pleš. Vlasy z kštice zcela zmizí a zůstane jen úzký pruh kolem hlavy. U mužů ustupuje pak čelní vlasová hranice, kdy postupně řídnou. U žen dochází pro změnu k zvýraznění pěšinky a řídnutí v oblasti nad čelem a na temeni. Rozvoj alopecie u žen i mužů ovlivňuje dědičnost, zvýšená hladina hormonů v krvi, u mužů pak věk a u žen citlivost vlasového váčku vůči hormonům. Vlas je hodně citlivý na nedostatek vitamínu B, železa, zinku, aminokyseliny methionin. Ženám při léčbě pomáhá antikoncepce, muži mají strach, že léky proti vypadávání vlasů přijdou o libido nebo erekci. Pomoci ale mohou šampony s kofeinem. Faktem ale je, že se s tím příliš mnoho udělat nedá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here