Domů Nemoci Kosti a svaly Koxitida

Koxitida

Pod pojmem koxitida se skrývá zánět kyčelního kloubu, které mohou být infekčního, ale i neinfekčního rázu. Infekční koxitida je známá i jako osteomyelitida. Ta neinfekční pak může být reaktivní, psoriatická, revmatoidní nebo třeba dnavá. 

Co tedy může způsobit koxitidu? 

Koxitidu může způsobit různorodá skupina onemocnění. Může za tím být infekce, ale i degenerativní procesy, autoimunitní procesy nebo dlouhodobé přetěžování. K nejčastějším diagnózám, které vedou ke koxitidě jsou: 

  • artritida
  • osteoartritida
  • osteoartróza kyčle
  • piriformis myalgie
  • revmatismus
  • ischiofemorální impingement syndrom
  • Trochanterova burzitida

Kdo může být postižen

Koxitidou může být postižen absolutně každý. Nejvíce jsou ohroženi ti, kteří příliš rychle zvyšují trénink, hlavně u joggingu, sportování, vzpírání nebo tam, kde je vysoká opakovaná zátěž na nosné klouby, především pokud je většina zátěže na tvrdém povrchu. Ohroženi jsou i ti, co mají slabé podpůrné svaly v kombinaci s nesprávným postojem v chodidlech (přehnaně nebo mají ploché nohy). Způsobit ho může i hodně chůze po tvrdém terénu s nedostatkem podpůrného svalového tréninku. 

Jak se projevuje? 

Typické pro zánět kyčle, tedy koxitidu je to, že se objevuje bolest v oblasti kyčle, s kyčlí není možné hýbat, oblast kloubu je oteklá nebo také zarudlá. Zánětlivá reakce kloub ničí, a proto je nutné problém okamžitě řešit, aby byl poškozen co nejméně. Jinak hrozí trvalé zhoršení jeho funkcí. 

Diagnostika

Základní a velmi důležité je vytvoření anamnézy. Lékař obvykle nepotřebuje k stanovení diagnózy žádné zobrazovací prostředky. Někdy mohou pomoci krevní testy. Vhodné je provést rtg. kyčle, který může vyloučit zlomeniny. MRI může ukázat poškození šlach nebo struktur. Ultrazvuk pak přezkoumá, zda nedošlo k poškození šlach a jestli zde nedochází k hromadění tekutiny. 

Léčba

Cestou může být klidový režim. Léky NSAID. Ledování. Rehabilitace. Tejpování. Cvičení a strečink. 

Proti bolesti pomůže všeobecné cvičení, strečink, aktivita, jako dvě procházky o 20 až 40 minutách denně. Pak je dobré provádět masáže spouštěcích bodů masážními míčky. Trénujte a posilujte, vede to k prevenci úrazů i bolesti. Chlazení rovněž snižuje bolest. Zahřátí pak pomáhá uvolnit napjaté svaly a zvýšit krevní oběh. 

Koxitida po viróze

Jde o tzv. prchavý zánět kyčelního kloubu, což je velmi bolestivé onemocnění, které se vyskytuje ponejvíce u malých dětí po prodělané viróze nebo nachlazení. Bolest se obvykle dostavuje náhle, nejčastěji ráno po probuzení. Dítě nemůže došlápnout na nožičku, odmítá chodit, natož aby běhalo. Pohyblivost kloubu do stran je značně omezený a nesmírně bolestivý. Někdy nepříjemné pocity zasahují až ke kolenu. Problém může doprovázet i zvýšená teplota až horečka. 

Kdo za to může? 

U prchavé koxitidy za problém mohou ponejvíce viry, kdy se dostanou do kloubního moku a tam způsobí zánět. V kloubní štěrbině se tvoří výpotek, který se zvětší a bolí. Objevuje se po prodělané virové infekci dýchacích cest. Objevit se přitom může i několik týdnů (až 4) po infekci. Může se dokonce vyvinou i bez předchozího virového onemocnění. 

Diagnostika

Základem je ultrazvuk a rtg., krevní odběry. 

Léčba

Protizánětlivá mast, klidový režim, antibiotika, léky na bolest a  suché teplo. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here