Domů Nemoci Gynekologie Krauróza vulvy

Krauróza vulvy

Krauróza vulvy (zevní pohlavní orgán) je degenerativní onemocnění postihující vulvu a její okolí. Je to poměrně časté onemocnění žen po menopauze. Nejčastěji jsou tedy postiženy ženy kolem šedesáti let. Někdy je možné ji označit za senilní atrofii vulvy. Může však postihnout i ženy mladší.

Vyvolávající příčiny kraurózy vulvy:

Přesná příčina vzniku kraurózy není známá. Podílí se na ní více faktorů. Jelikož bývají postiženy hlavně ženy po menopauze či ženy po odstranění vaječníků (ovariektomii) je pravděpodobné, že se na patogenezi podílí nedostatek ženských pohlavních hormonů. Je tedy důležité u mladších žen po ovariektomii substituovat ženské pohlavní hormony, tj. podávat hormonální substituční terapii. V určité míře je tedy krauróza u každé starší ženy, jde jen o to, v jaké míře, zda se tedy ještě jedná o fyziologické změny spojené se stárnutím a úbytkem hormonů, nebo patologické změny, které negativně ovlivňují život ženy.

Příznaky kraurózy vulvy:

Krauróza je charakterizována úporným svěděním, které může evokovat jiný gynekologický problém, např. kvasinkovou infekci. Je také problém v sexuálním životě. Pohlavní styk může být bolestivý.

Sliznice a pokožka v oblasti vulvy jsou suché až vyschlé a atrofické, tj. ztenčené a křehké. Je přítomen také mírný, ale chronický zánět. Dochází také ke změně barvy, postižená místa mají bílé zabarvení, dochází i ke ztrátě ochlupení vinou poškození hlubších vrstev pokožky.

U některých žen je pokročilá krauróza spojená také s úplnou atrofií klitorisu, malých pysků a poševního vchodu.

Krauróza je také rizikových faktorem pro vznik rakovinných změn, které mohou vést až ke karcinomu vulvy.

Určení diagnózy:

Diagnostika kraurózy vulvy patří do rukou gynekologa. Mnohdy je problém patrný již při popisu obtíží a potvrdí se při běžné gynekologické prohlídce. Pokud je krauróza potvrzena, je také nutné vyloučit, že by v místě afekce mohlo dojít k rakovinným změnám, tj. je odebrán vzorek z ložiska pro histologické vyšetření.


Léčba vulvární kraurózy:

Léčba spočívá v podávání lokálních, tj. místních léčebných preparátů. Jedná se hlavně o masti, které v sobě mají ženské pohlavní hormony. Některým ženám také pomáhají masti s antihistaminiky či kortikosteroidy. Vhodné jsou též přípravky s retinoidy a heparinem.

Pokud je výsledek histologického vyšetření pozitivní, jsou přítomné změny svědčící pro maligní zvrat, je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku a postiženou tkáň odstranit.

Diferenciální diagnostika:

Krauróza vulvy může být zaměněna za lichen sclerosus, ale první stadia lichen sclerosus jsou provázena zhruběním postižených míst, tvorbou vazivových pruhů atd., až později se objeví atrofie pokožky, kterou vidíme i u kraurózy vulvy. Naštěstí je léčba velmi podobná, takže možná záměna nevede ke špatnému zvolení léčby.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here