Domů Nemoci Vyšetření, operace Kreatinin v krvi

Kreatinin v krvi

Kreatinin (vnitřní andryhid kreatininu) je dusíkatá organická kyselina sloužící k zásobování svalových a nervových buněk potřebnou energií. Nejvyšší koncentrace této látky se nachází ve svalovině obratlovců. S jakými zdravotními problémy může souviset její zvýšená hladina? A jak lze hladinu kreatininu v krvi snížit?

Kreatinin
Kreatinin

Kreatinin a jeho význam

Hlavní funkcí kreatininu, organické kyseliny nacházející se ve svalovině obratlovců a produkované zcela přirozeně jejich organismem, je zásobení svalových a nervových buněk energií. Z tohoto důvodu se kreatinin, který lze získat i v čisté podobě, používá jako součást potravinových doplňků pro sportovce a ostatní, u nichž je žádoucí zvýšený růst svalové hmoty. Dále se kreatinin využívá v  medicíně, kde je součástí léků proti některých chorobám, jako je například svalová dystrofie, Parkinsonova choroba nebo myasthenia gravis (onemocnění postihující nervosvalový přenos, které se projevuje například oslabením žvýkacích svalů).

Zvýšená hladina kreatininu

Přebytečný kreatinin je vylučován z těla ledvinami. Pokud ledviny dostatečně nezajišťují tuto funkci, dochází ke hromadění kreatininu v krvi. Zvýšená hladina kreatininu v krvi může být zdrojem poměrně závažných zdravotních problémů. Mezi nejzávažnější hrozby patří riziko dehydratace a poškození životně důležitých orgánů, zejména pak ledvin a srdce. V krajním případě (kdy nastane selhání ledvin nebo k selhání srdce) může u pacienta nastat i smrt.

Diagnostika

Hladinu kreatininu v krvi lze zjistit lékařským vyšetřením – odběrem krve. 3 dny před odběrem krve by pacient neměl jíst maso, ani vykonávat zvýšenou fyzickou námahu. Naproti tomu by měl užívat léky způsobující odvodnění organismu. Pokud je u pacienta zjištěna příliš vysoká hladina, která je způsobilá vážně ohrozit jeho zdraví, přistupuje se k opatřením vedoucím ke snížení hladiny kreatininu v krvi. (Ke stanovení hodnot kreatininu v krvi se přistupuje zejména v případech, kdy je podezření na onemocnění ledvin, dále pak při jiných závažných onemocněních a při znepokojivých nálezech v moči.) Jak toho docílit?

Jak hladinu kreatininu snížit

Existuje několik doporučení, jak snížení hladiny této organické kyseliny docílit. Patří mezi ně snížení obsahu masa v jídelníčku (je známo, že vegetariáni mají hladinu kreatininu v krvi velmi nízkou). Dále se doporučuje zvýšený pitný režim, což znamená vypít minimálně 2,5 litru tekutin (ideálně neperlivé vody) denně (což podporuje správné fungování ledvin a předchází riziku dehydratace) a vzdát se jídel a nápojů, které zatěžují ledviny, zejména pak červeného masa a nápojů s vysokým obsahem kofeinu.

Naproti tomu mezi vhodné potraviny při snižování hladiny kreatininu patří zelenina, zejména pak okurky, hlávkový salát, rajčata, zelí cibule a mrkev. Do skupiny vhodných potravin dále patří brusinky, ryby a celozrnné pečivo.

Vynechání doplňků stravy s obsahem kreatininu by  mělo být samozřejmostí. Pozor ovšem, zdrojem kreatininu mohou být i některé žvýkačky, žvýkací bonbony a další pochutiny. Z tohoto důvodu je radno v případě snižování hladiny kreatininu pečlivě číst složení výrobků na obale.

Kromě dodržování výše popsaných dietních opatření je radno dbát na pravidelnou pohybovou aktivitu a dodržovat další doporučení, která v individuálním případě stanoví lékař.

Prevence

V rámci prevence problémů, které způsobuje zvýšená hladina kreatininu v krvi, by rovněž pacienti měli pravidelně (alespoň jednou ročně) podstupovat krevní testy a fyziologická vyšetření jejich zdravotního stavu.  Jak vyplývá z výše uvedeného, znalost zdravotního stavu a optimalizace hladiny kreatininu je prevencí závažných zdravotních obtíží.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here