Domů Nemoci Příznaky Krev v moči

Krev v moči

Přítomnost krve v moči (hematurie) patří mezi obecné příznaky, které mohou signalizovat různorodé zdravotní obtíže s různou mírou závažnosti. Nejčastěji se jedná o infekční záněty močových cest, močové kameny nebo onemocnění ledvin. Červené krvinky v moči mohou být rovněž známkou onkologických onemocnění, nebo následkem úrazu. Pokud se krev v moči objeví, měl by proto pacient navštívit lékaře, který zajistí provedení potřebných vyšetření.

Zánět močových cest

Pokud je přítomnost krve v moči příznakem zánětu močových cest, jsou v ní kromě červených krvinek (erytrocytů)

Krev v moči
Krev v moči

přítomny také bílé krvinky. V tomto případě je nejčastější příčinou infekce bakteriálního původu. Moč pacienta bývá tmavá, zakalená, může páchnout. Pacient má problémy s močením, typickými příznaky jsou časté nucení na močení a následné vymočení malého obsahu a pálivá až řezavá bolest při močení. Mezi další příznaky patří bolest v oblasti podbřišku až zvýšená teplota až horečka. Pokud se zánět rozšíří do ledvin, má pacient vysoké horečky, třesavku a zimnici. Zánět močových cest se léčí antibiotiky a postihuje častěji ženy než muže.

Zánět ledvin

Zánět ledvin neboli pyelonefritida je závažné onemocnění, které ohrožuje pacienta na životě (což vyplývá z hlavní funkce ledvin, kterou je čistit organismus od metabolických zplodin a toxických látek). Zánět ledvin může způsobit doživotní postižení tohoto důležitého orgánu, a pokud dojde k rozšíření infekce do krevního oběhu, může pacient zemřít na následky otravy krve. Kromě nálezu krve v moči patří mezi další příznaky zánětu ledvin horečka, problémy při močení, bolesti břicha, silné bolesti hlavy a bolesti v oblasti bederní páteře. Pokud jsou u pacienta přítomny tyto příznaky, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jestliže již dojde k otravě krve, nastává postupné selhávání životně důležitých funkcí a je životně důležité převézt pacienta co nejdříve do nemocnice. Základem léčby zánětu ledvin je podávání antibiotik.

Močové kameny a ledvinová kolika

Krev v moči může rovněž signalizovat přítomnost močových kamenů. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které vzniká nejčastěji z důvodu nedostatečného příjmu tekutin. Další možnou příčinou je nadměrná koncentrace minerálních látek v moči. Odpadní látky, které neodcházejí z těla, jak by měly, se hromadí v močových cestách. Nemoc bývá bezpříznaková až do té doby, než dojde k tomu, že močový kámen ucpe močovod a nastane ledvinová kolika, která se projevuje silnými bolestmi břicha, nevolností a zvracením. V moči může být viditelná krev. Léčba spočívá v odstranění překážky. Některé močové kameny lze odstranit pomocí laseru, velmi často je však nutné chirurgické odstranění. Prevencí tvorby močových kamenů a potažmo ledvinové koliky je dodržování správného pitného režimu, což znamená vypít minimálně 2 litry tekutin denně (u dospělého člověka).

Rakovina močového měchýře

Nález krve v moči dále patří do souhrnu příznaků typických pro rakovinu močového měchýře. Toto nádorové onemocnění se svými příznaky zpočátku velmi podobá infekčnímu zánětu močových cest. Pacient pociťuje nepříjemné pálení při močení, časté močení, bolesti břicha, ale také zvýšená únava a bolest v bederní oblasti. Postupně u pacienta dochází k úbytku hmotnosti. Některé pacienty může postihnout i inkontinence močového měchýře. Protože nádory vytvářejí shluky polypů, které často rostou dovnitř, dochází k poruchám odtoku moči. Léčba je založena na kombinaci chirurgického zákroku, kdy se nádor odstraní, a chemoterapie.

Ostatní možné příčiny

Do okruhu možných příčin patří celá řada dalších onemocnění, mezi nimi zánět dělohy, ale také zvětšená prostata nebo rakovina prostaty a diabetes. Stejně tak se může krev v moči objevit v důsledku úrazu, například ledvin. Konkrétní diagnózu lze stanovit až na základě souhrnného lékařského vyšetření, jehož obvyklou součástí je vyšetření krve, moči, ultrazvukové a další. Z výše uvedeného vyplývá, že krev v moči je závažný příznak, který není radno podceňovat.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here