Domů Nemoci Příznaky Krev ve slinách

Krev ve slinách

To, že objevíte krev ve slinách, nemusí hned znamenat něco vážného. Nemusí to dokonce ani znamenat, že krev pochází z dutiny ústní. Krev ve slinách může pocházet i z nosu, jícnu, hrtanu, hltanu, z nosních dutin, dýchacích cest nebo z trávicího traktu.

Příčiny krve ve slinách

Příčin, proč se může objevit krev ve slinách, je neskutečně mnoho. Může se jednat o banální kousnutí do jazyka nebo tváře, aftózní onemocnění sliznic v dutině ústní, paradentózu, stomatitidu anebo třeba poškozený zub. Kromě toho však za krev ve slinách může i krvácení z jícnových vředů nebo z žaludečního vředu. Díky tomu pak může být příznak krev ve slinách předzvěstí života ohrožujícího stavu.

Další možné příčiny

V poslední době narůstá počet případů, jimž se krev ve slinách objevuje jako následek pobytu ve vysušeném prostředí. Jde především o přetopené místnosti, inverzní ovzduší anebo v létě o klimatizované prostory, které sliznice rovněž vysušují. Následkem toho, i nedostatku tekutin, pak sliznice praskají a dostávají se do slin. Opomenout nesmíme ani na kouření. Kouření totiž v prvé řadě poškozuje dásně a zvyšuje riziko respiračních problémů, včetně rakoviny. To, že se pak objeví krvácení je zde velmi pravděpodobné. Může se tomu totiž udát hned z několika důvodů.

Nejčastější příčina krve ve slinách

K nejčastějším příčinám, krve ve slinách je stomatologický zákrok. Mimo něj to mohou způsobit i zubní protéza nebo rovnátka. Objeví se i u požití žíravin, konzumace kyselých potravin nebo žvýkání tabáku. Krev ve slinách jsou příznakem nákazy herpetických virů, virů Epstein-Barrové, Cytomegaloviru, syfilis anebo kapavky.

Méně časté příčiny krve ve slinách

Za méně častými příčinami výskytu krve ve slinách je možno považovat nedostatek vitamínu C, vitamínu B anebo chudokrevnost způsobená nedostatkem železa. Objevit se může i u horeček, chemoterapie nebo radiační terapie. Krev ve slinách může způsobit požití jedu nebo narkotik.
Velmi specifickými příčinami jsou poruchy krve a krvácení, což je kupříkladu hemofilie, trombocytopenie, Von Willebrandova nemoc anebo trombotická trombocytopenická purpura.

Zcela výjimečné příčiny

Za zcela výjimečnými stavy stojí bezesporu rakovinové onemocnění, jež je spojeno s dutinou ústní, krkem, jícnem, nosem, trávicím traktem anebo dýchacími cestami. Jde často i o leukémii nebo lymfom.

Co dělat, když se vám objeví krev ve slinách?

V prvé řadě je důležité odhalit skutečnou příčinu krvácení. Je to proto, abychom přišli na to, jestli jde o banální příčinu anebo nikoliv a nastolili správnou léčbu. K lékaři je důležité zajít podle závažnosti stavu a také i v souvislosti s dalšími symptomy, které krev ve slinách doprovází. Pokud příčina pochází od zubů, navštivte svého stomatologa. Pokud se krev ve slinách objevuje ve velkém množství anebo trvale, je nutno lékaře navštívit nezbytně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here