Domů Nemoci Stomatologie Křivé zuby

Křivé zuby

Křivé zuby jsou v dnešní době, zaměřené na krásu a úspěch, velkým estetickým problémem. Přitom za ně může vývoj člověka a také zuby moudrosti. Vývoj člověka nárůst počtu křivých zubů ovlivňuje tak, že lidé mají menší čelisti. Důsledkem toho je pak méně místa na celý chrup, který roste tak, aby se do pusy prostě vešel. Často křivě. Zmíněné zuby moudrosti zase můžou na ostatní chrup tlačit a díky tomu se zuby začnou křivit. Srovnáním zubů se zabývá speciální lékařský obor – ortodoncie.

U růstu křivých zubů platí, že čím dříve přijdete ke specialistovi na ortodoncii, tím lépe. Samozřejmě i v dospělosti a pozdním věku je možné křivé zuby řešit, ale během vývoje v dětském a pubertálním věku to jde mnohem snadněji a hlavně s jistějšími a lepšími výsledky. Samozřejmě to nemusí být vždy jednoduché rozhodnutí. Zejména pro rodiče. Jestliže jim specialista doporučí vytržení zdravých zubů u dítěte za účelem získání místa pro správný růst ostatních zubů, tak je složité lékaři důvěřovat. V takovém případě záleží hlavně na schopnostech lékaře celou situaci dostatečně kvalifikovaně rodičům vysvětlit.

Pro léčbu chybného postavení a růstu jednotlivých zubů se v ortodoncii používají různé druhy ortodontických rovnátek, nebo-li aparátků. Zrovna tak se využívají pro řešení vzájemného nevhodného postavení čelistí. Rovnátka se rozdělují na fixní a snímací. Také u rovnátek platí přísloví, čím dříve, tím lépe. Je dobré si uvědomit, že pevná rovnátka mají vyšší procento úspěšnosti, než rovnátka snímací. Nevýhodou je horší zubní hygiena, vyšší riziko zubního kazu a v neposlední řadě také větší pořizovací náklady.

křivé zuby

Další možnosti léčby křivých zubů

Jako u ostatních zdravotních problémů, tak i zde platí, že záleží na konkrétní situaci a druhu obtíží.

Širší mezera mezi velkými řezáky

Diastema, což je název tohoto problému, bývá zejména z estetického hlediska zcela nechtěný. Naštěstí jeho nejčastějším původcem je zbytnělá retní uzdička. Řešení je proto relativně jednoduché. Dochází k chirurgickému protětí uzdičky a vše se spraví. Samozřejmě to platí jen tehdy, pokud pacient přijde z pohledu vývoje zubů včas.

Vady v postavení čelistí

Do této množiny zahrnujeme hluboký nebo převislý skus, komprese horní čelisti a frontálně nedovíravý skus. Naštěstí je možné tyto obtíže řešit pomocí ortodontické léčby. Ovšem v některých složitějších případech je nutný chirurgický zásah.

Rozštěpy

Tato část řeší rozštěpové vady rtů, horní čelisti a tvrdého a měkkého patra. Lidově a nehezky se tato forma zdravotního problému nazývá jako zaječí pysk nebo vlčí tlama. Zde je nejvhodnější operativní chirurgické řešení.

Pokud dojde k nápravě křivých zubů a dalších obtíží z oboru ortodoncie, tak to neznamená, že je vše definitivně vyřešeno. V některých případech musí pacient chodit na pravidelné kontroly, aby se zjistilo, zda nedochází k recidivě. Jestliže patříte do této skupiny pacientů vám sdělí vás zubní lékař.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here