Co je dobré vědět o křupání v koleni? Křupání v koleni označuje pocit praskání a lupání, když člověk pohne kolenem. Léčba nemusí být nezbytná, ale může zahrnovat změny životního stylu, léky a fyzikální terapii.
Obsah článku
Kdy dojde ke křupání v koleni
Obvykle k tomu dojde, když v tělesných tkáních se vyvinou vzduchové bubliny, ale může se to také stát, když šlachy nebo vazy přeskočí přes kostní struktury v koleni, nebo v důsledku syndrom patelofemorální bolesti, natržené chrupky nebo osteoartrózy. Ostatní lidé tento zvuk nemusí slyšet.
Křupání můžete slyšet, když ohýbat nebo narovnáte kolena nebo jdete po schodech, můžete občas slyšet křupání. Lékaři tomuto praskavému zvuku říkají crepitus. Jedním z vysvětlení, proč k tomu dochází je osteoartrida, ale existuje mnoho dalších příčin. Ve většině případů nejsou hlučná kolena problémem, ale pokud máte bolesti, navštivte svého lékaře.
K dalším příznakům patří:
- zvuky lupání, klikání, drhnutí, broušení, tření, drápání
To, že tyto zvuky máte, však neznamená nutně, že s vaším kolenem je něco v nepořádku. Podle určité diagnózy je proto nutno sledovat další příznaky. Tak třeba u osteoartrózy se objevuje také otok, bolest, ztuhlost, omezený rozsah pohybu, svalová slabost, nestabilita nebo podlamování kolene.
Kdy se obávat křupání v koleni
Křupání v koleni je obvykle časté a zpravidla i nebolestivé. Podle výzkumu je jeho vliv na mobilitu a kvalitu života jen velmi minimální a nemusí to vždy znamenat že jde o něco vážnějšího. Obvykle proto nebudete muset kontaktovat svého lékaře. Nicméně, pokud máte bolesti, rozhodně s návštěvou lékaře neváhejte.
Léčba křupání v koleni
Křupání v koleni je obvykle neškodné a nevyžaduje léčbu. Jestliže však máte bolesti, měl by se na vás podívat lékař a stanovit přesnou příčinu, aby mohl určit ten nejlepší postup léčby.
U osteoartrózy třeba platí, že je důležité ovládat vaši váhu, pravidelné cvičení, užívejte nesteroidní protizánětlivé léky, léky na předpis, steroidní injekce, aplikace tepla a ledových obkladů k snížení zánětu, fyzioterapie, posilovací cvičení.
Poškození kolenního kloubu
Někdy však existuje základní problém, například poškození tkáně nebo léze. V tomto případě může být nutná léčba. Pokud se při prasknutí nebo zachycení kolena objeví bolest, může to být způsobeno tím, že se tkáň jizvy, trhlina menisku nebo šlacha přesouvají přes vyčnívající kost v kolenním kloubu. Bolest nebo otok mohou být známkou závažnějšího problému, jako syndrom patelofemorální bolesti, trhlina v chrupavce nebo jiné měkké tkáni nebo osteartróze. Tyto problémy mohou vyžadovat lékařskou péči. Pojďme se na ně nyní podívat podrobněji.
Patelofemorální syndrom
Patelární syndrom může být důsledkem traumatu nebo nadměrného užívání. Může dojít i tehdy, pokud je část kolena osoby špatně zarovnaná. Je častým zdrojem bolesti kolen u mladých lidí a sportovců. Náročné cvičení jako je běhání na nakloněném povrchu, dřepy a lezení po schodech – může zatížit oblast mezi stehenní kostí a kolenním kloubem. Může za to i náhlé zvýšení fyzické aktivity, jako je častější cvičení nebo běh dále nebo v drsnějším terénu než obvykle. Dalším rizikovým faktorem je trauma kolena. Může to být způsobeno pádem nebo nárazem kolena o palubní desku automobilu při dopravní nehodě.