Domů Nemoci Příznaky Krusty v nose

Krusty v nose

Krusty v nose dokáží dost výrazně potrápit. Jsou nepříjemné a bolestivé. Na vině může být suchý vzduch, ale dost dobře i rakovina. Takže stav není radno podceňovat. 

Nejde v žádném případě o normální stav. Krusty v nose jsou zaschlou krví, kromě ní obsahuje i sliznici, hnis a odpadní látky. 

Příčina vzniku

K nejčastějším příčinám vzniku krust v nose je tzv. suchá rýma. To je rýma, která vzniká díky pobytu v suchém nebo přetopeném prostředí. Sliznice nosu v takovém prostředí velmi rychle vysychá, praská a nos krvácí. Podobně se chová někdy i alergická rýma. Problémy tohoto rázu může vyvolat i nadužívání kapek na rýmu, případně špatná aplikace kortikoidních kapek. K dalším příčinám vzniku krust patří špatná hygiena, záněty chloupků v nose, chronická rýma, impetigo, užívání některých léků, hormonální poruchy, herpetické infekce, nosní polypy a v neposlední řadě rakovina. 

Nosní polypy

Nosní polypy jsou výchlipky sliznice vedlejších nosních dutin, které zasahují do nosní dutiny. Nemocnému se pro ně špatně dýchá, ucpávají mu nosní průchody. Způsobují zhoršení přirozeného čištění, ohřívání a zvlhčování vzduchu. Lidé trápí větší sklon k infekcím horních dýchacích cest. Stav zhoršuje ještě to, že nemocný má ještě astma. Řešení situace je pouze chirurgické. V rámci drobného operativního zákroku dojde k odstranění polypů. 

Herpetické infekce 

Herpetické infekce, to je vlastně opar nebo pásový opar. Zánět se projevuje strupy a to nejen na povrchu kůže, ale klidně i na sliznicích v nose. Jde o velmi bolestivou záležitost, protože zasahuje do hlubokých vrstev. Stav se řeší ponejvíce virostatiky a antibiotiky. Pomoci mohou i léky proti bolesti. 

Impetigo 

Impetigo je streptokokové a stafylokové vysoce infekční onemocnění. Projevuje se nejvíce puchýřkovitou vyrážkou v obličeji a na nosní sliznici. Nemoc doprovází bolestivé zduření mízních uzlin, zvýšená teplota. Řešením stavu je užívání antibiotik. 

Rakovina nosní dutiny

Rakovina nosní dutiny je jednou z možností, kterou je možné spojit s krustami v nose. Naštěstí krusty v nose nejsou typickým příznakem tohoto onemocnění a i toto onemocnění není příliš časté. Vedle krust v nose se rakovina projevuje i krvácením, otoky v nosu,bolestí čelisti i nosní neprůchodností. 

Jak nos ochránit před krustami

Základem řešení problému je znalost příčiny. V případě přesušené sliznice je důležité omezit pobyt v přesušených místnostech. Pokud to není možné, pořiďte si do místnosti zvlhčovače vzduchu, dostatečně větrejte, netopte tolik a do nosu stříkejte mořskou vodu. Důležité rovněž je posilování imunity. 

Jak posílit imunitu

Imunitu posílíte pestrou stravou a dostatkem pohybu. Důležitý je i dostatečný přísun vitamínů. Jde hlavně o vitamín C a dále pak i selen a zinek. 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here