Domů Nemoci Nervová soustava Krvácení do mozku

Krvácení do mozku

Ke krvácení do mozku dojde tehdy, když cévy v mozku prasknou. Krvácení do mozku je lokalizované a způsobuje odúmrtí mozkových buněk a zvýšení tlaku v dutině lebeční. Pakliže jde o velké krvácení, tlak stoupá velice rychle a postižený může upadnout do bezvědomí i umřít. Ke krvácení do mozku dochází v určitých oblastech mozku, jimiž jsou bazální ganglie, mozeček, mozkový kmen a kůra.

Příčiny krvácení do mozku

K nejčastějším příčinám krvácení do mozku patří vysoký krevní tlak. Kromě něj krvácení mohou způsobit výdutě na tepnách, abnormality na cévách, porucha krevní srážlivosti, mozkové nádory i jaterní onemocnění, a dále pak ještě i traumata hlavy. Drobné krvácení pak může způsobit i leukémie, otrava, různé infekce a úrazy hlavy apod.

Příznaky krvácení do mozku

Příznaky krvácení se odvíjí od toho, jak velké krvácení to je a kde k němu došlo. Příznaky se mohou projevit náhle anebo pozvolně postupem času. Všeobecně k nim však patří bolest hlavy, slabost v horních končetinách, nevolnost, zvracení, snížená pozornost, letargie, zmatenost, potíže při mluvení i porozumění, poruchy vidění, obtíže při polykání, zhoršení motoriky i ztráta koordinace. Nakonec se může objevit i ztráta vědomí.

Typy krvácení do mozku

Subdurální krvácení

K nejčastějšímu typu krvácení patří subdurální krvácení, což představuje krvácení mezi tvrdou plenu a pavoučnici. Jde o velmi vážné onemocnění, při němž vzniká velký přetlak a hrozí u něj smrt.

Epidurální krvácení

Vůbec to nejnebezpečnější krvácení představuje to, mezi duru mater a kost lebeční. Jde o typické onemocnění, které se objevuje především po úrazu hlavy, zejména spánku. Jde o tepenné krvácení, které se samo nezastaví, probíhá velmi rychle a nemocný proto může velmi rychle přijít o život.

Subarachnoidální krvácení

V případě subarachnoidálního krvácení dochází k tomu, že se krev dostane mezi pavoučnici a měkkou plenu mozkovou. Stav obvykle způsobuje prasknutí mozkových tepen z důvodu vysokého krevního tlaku a výdutím.

Krvácení do mozkové tkáně

K tomuto typu krvácení dochází zejména u mozkových mrtvic.

Diagnostika

Pro odhalení krvácení do mozku, stanovení závažnosti i prognózy je velmi důležitá rychlá a správná diagnostika. Vedle vyšetření neurologem je nezbytné provést i několik vyšetření, jako MRI, CT a angiografii mozkových tepen.

Léčba

Léčba se odvíjí od typu krvácení a toho, co nemoc způsobilo. Zdárné vyřešení se neobejde bez urgentního řešení v odborném zdravotnickém zařízení. Důležité u krvácení do mozku je to, aby se nemocný do nemocnice dostal nejpozději do 3 hodin od výskytu prvních příznaků. Součástí léčby jsou nejen léky, ale někdy i chirurgický zákrok. K následné péči pak patří i fyzioterapie.

Prevence

Úrazům hlavy je možno zabránit zejména nošením přilby a dbaním bezpečnostních pravidel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here