Domů Nemoci Příznaky Krvácení po vytrhnutí zubu

Krvácení po vytrhnutí zubu

Krvácení po vytrhnutí zubu se obvykle zastavuje tím, že lékař dá pacientovi k zakousnutí gázu. Gáza pomáhá vstřebávat krev a tlak podporuje tvorbu krevní sraženiny. Obvykle může pacient vyjmout gázu po třech až čtyřech hodinách po vytržení zubu. V tomto okamžiku by se měla vytvořit sraženina, která zastaví krvácení. 

Nenechte se zneklidnit situací, že po vytržení zubu se objeví velké množství krve. V některých případech však krvácení může trvat i 24 hodin po vytržení zubu. To, že se i tak dlouho objevuje malé množství krve, je normální. Pokud však krvácení po vytržení zubu pokračuje v nadměrné míře, měl by dotyčný co nejdříve vyhledat svého zubního lékaře. 

Jak zabránit opětovnému krvácení? 

Jakmile se v místě vytržení zubu vytvoří krevní sraženina, krvácení se zastaví a ústa se mohou začít hojit. Pokud se však krevní sraženina uvolní, může to vést jak k nadměrnému krvácení, tak i k bolestivému stavu. V několika následujících dnech po extrakci zubu by dotyční měli učinit několik opatření. 

Vyvarujte se pití přes brčko! 

Sání totiž může způsobit odstranění již vytvořené sraženiny. Dejte si na to pozor a nepijte tímto způsobem minimálně celý týden po vytržení zubu. 

Nekuřte a nepoužívejte tabákové výrobky 

Kouření totiž také může uvolnit nově vytvořenou krevní sraženinu. Ve skutečnosti je kouření jedním z nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rozvoj komplikací. Studie z roku 2011 publikovaná v The Open Dentistry Journal zjistila, že až u 12% pacientů, kteří kouřili, se komplikace po vytržení zubu objevily. Ve srovnání se 4% v případě nekuřáků. A řešením rozhodně nejsou ani elektronické cigarety, protože i ty v sobě mají chemikálie, které mohou zpomalit hojení po vytržení zubu. 

Udržujte správnou ústní hygienu

V některých případech může nahromadění bakterií způsobit rozpad krevní sraženiny. Pacienti by proto měli po extrakci zubu dbát na čistotu úst. Někteří zubaři a ústní chirurgové předepisují užívat i léčivé ústní vody, a to minimálně po dobu jednoho dne od vytržení zubu. Obvykle je šetrné čištění kartáčkem bezpečné, ale zubní lékař může mít pro vás specifické pokyny v závislosti na typu extrakce. 

Jezte měkká jídla 

Místo po vytržení zubu bude pravděpodobně několik dní bolestivé. Měkká jídla se často snadno konzumují. Pacienti by se však měli vyhýbat polévce, protože sání vývaru může vytáhnout krevní sraženinu. Vyvarujte se rovněž i křupavým nebo lepkavým potravinám, protože by mohly uváznout v místě vytrženého zubu. 

Vytržení zubu může být skličující, ale tím, že budete vědět, co můžete očekávat, můžete být lépe připraveni na hladké zotavení. Zubaři a ústní chirurgové mohou pacientům navíc ještě i poradit, co ještě musí udělat, aby své krvácení zastavili co nejdříve. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here