Domů Nemoci Příznaky Krvavé tečky na kůži

Krvavé tečky na kůži

Krvavé tečky na kůži jsou vlastně petechie. Mají podobu malých červených a hnědých skvrn na kůži. Tečky jsou dost nevzhledné a dokáží i vyděsit. Obvykle se objevují na pažích, nohou, břiše a hýždích. Kromě těchto oblastí se mohou objevit i v ústech a na víčkách. Tečky se mohou objevit z různých důvodů, některé jsou závažné, ale některé jsou méně závažné, případně vznikají jako reakce na užívání některých léků. Nejde o nemoc, ale o příznak. 

Krvavé tečky na kůži jsou ve skutečnosti pod kůží. To, že nejde o vyrážku zjistíte tak, že místo stisknete a na rozdíl od vyrážky nezbledne. Větší sklon ke vzniku krvavých teček mají ženy. Větší výskyt krvavých teček je i v rodinách s větším sklonem pro tvorbu modřin. 

Jak krvavé tečky vznikají? 

Krvavé tečky se tvoří potom, co se drobné cévy otevřou. Když se tyto krevní cévy zlomí, vytéká z nich do kůže krev. 

Nejčastější příčiny jejich vzniku

Velmi často krvavé tečky vznikají díky cytomegaloviru. Hodně se objevují i u endokarditidy, leukémie, mononukleózy, spály, kurdějí, skvrnité horečky, u vaskulitidy, trombocytopenie anebo také u hemoragické horečky. Krvavé tečky se objevují i u streptokokové infekce hrdla, sepse,  hantavirového plicního syndromu, meningokokemie a také po zranění. 

Specifickou skupinou jsou senioři

Sklon ke krvavým tečkám mají senioři. Pro ně je velmi snadné dospět k nějakému zranění. Jejich kůže totiž není tak pružná a je také tenká, s tenší vrstvou tuku v podkoží. Snadno jim však vzniknou krvavé tečky i vlivem působení slunečního záření. Musí se proto před sluníčkem ještě více chránit.

Léky, které mohou způsobit krvavé tečky na kůži

Léky, také mohou způsobit krvavé tečky na kůži. Jde především o antibiotika (penicilin, Macrobid), antidepresiva, léky proti záchvatům, léky na ředění krve, léky na úpravu srdečního rytmu, NSAID a sedativa. 

Kdy je zapotřebí volat doktora? 

Pokud se objeví krvavé tečky na kůži a kromě nich také i vysoká horečka, potíže s dýcháním, zmatenost a změna vědomí, neváhejte a okamžitě lékaře vyhledejte anebo zavolejte záchrannou službu. 

Komplikace spojené s krvavými tečkami na kůži

Obvykle nejsou žádné komplikace. Nicméně, podle toho s čím jsou spjaty, přeci jen v některých případech hrozí poškození ledvin, jater, sleziny, srdce, plic a jiných orgánů. Objevit se tak mohou srdeční problémy a záněty. 

Jaké jsou vyhlídky

Pokud krvavé tečky vznikly v souvislosti na bakteriální nebo virovou infekci, měly by vymizet spontánně potom, co se nemocný uzdraví, začne užívat ten správný lék. Pokud je příčinou teček lék, tak vymizí po vysazení léků. Pomoci mohou i kortikoidy, léky , které potlačují imunitní systém a chemoterapie. Podpůrnými prostředky dále jsou léky proti bolesti, dostatečné pití tekutiny a odpočívání. 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here