Domů Zajímavosti Kryoterapie (léčba chladem)

Kryoterapie (léčba chladem)

Kryoterapie, neboli léčba chladem, je moderní fyzikální léčebná metoda spočívající v krátkodobé aplikaci extrémního chladu, a to buď lokálně nebo na celé tělo. Cílem této metody je v organismu vyvolat zdraví prospěšné fyziologické reakce, které mají především rehabilitačně-léčebné účinky. Kryoterapie se tak stává součástí lékařských oborů jako jsou rehabilitace, ortopedie, revmatologie, sportovní lékařství, dermatologie či lázeňství.

Princip a účinek kryoterapie

Kryoterapie spočívá v krátkodobé aplikaci chladu v rozmezí teplot -110°C až -150°C. Chlad se aplikuje buď lokálně, jen na určitá místa na těle, nebo se provádí celotělová terapie v tzv. kryokomorách, speciálních kabinách, ve kterých je zdrojem mrazu většinou kapalný dusík. Chladu je tělo vystaveno jen krátkou dobu většinou v rozmezí 1-3 minuty, a proto terapie nepřináší žádná zdravotní rizika. Vzduch v kryokomorách je navíc suchý, takže mnozí pacienti zažívají navzdory velmi nízkým teplotám během terapie relativně příjemný pocit.  Extrémní chlad v lidském organismu startuje fyziologické procesy jako jsou analgesie, hyperémie či relaxace a vedle toho má chlad i výrazný protizánětlivý a imunitu podporující účinek. Kryoterapií lze tedy snadno působit proti bolesti, zvýšenému napětí v příčně pruhovaných (kosterních) svalech a proti snížené pohyblivosti v kloubech. Příznivý účinek této metody byl prokázán i na hypothalamo-hypofyzární systém.

Indikace a kontraindikace

Díky svým blahodárným rehabilitačně-regeneračním účinkům je kryoterapie indikována k léčbě mnoha různých onemocnění. Úspěch zaznamenala v léčbě:

  • revmatologických obtíží (artritida, revma měkkých tkání, kolagenózy, Bechtěrevova choroba, artrózy drobných i nosných kloubů, polyartrózy)
  • ortopedických problémů (trauma kloubů a svalů, pooperační stavy po operacích páteře a nosných kloubů)
  • kožních nemocí (lupénka, atopická dermatitida, psoriatická artritida)
  • poruch regulace svalového tonu (spasticita, dětská mozková obrna, svalové přepětí, ztuhnutí)
  • astma bronchiale, spastické bronchitidy, alergické rhinitidy
  • poruch imunitního systému
  • poruch centrální aktivity (únavový syndrom, syndrom vyhoření, depresivní stavy, chronické poruchy spánku)
  • vertebrogenního syndromu (diskopatie, lumbago)
  • roztroušené sklerózy

Vedle toho však existuje mnoho důvodů, proč se pacient nesmí celotělové kryoterapie zúčastnit. Kontraindikacemi jsou například nestabilní vysoký krevní tlak, prodělaný infarkt myokardu (do půl roku), angina pectoris, jiné srdeční či oběhové onemocnění, stavy po trombózách, periferní poruchy prokrvení, akutní onemocnění dýchacích a močových cest, alergie na chlad či onkologická onemocnění. Opatrně se musí postupovat i u těhotných (od 4. měsíce), klaustrofobiků a pacientů s onemocněním srdce (arytmie, chlopenní vady, ischemická choroba).

Jak probíhá terapie v kryokomoře?

Indikaci ke kryoterapii by měl provést lékař, který také musí pečlivě zvážit případná rizika a kontraindikace. Do kryokomory vstupuje pacient za účelem celotělové terapie, kdy je chladu vystaven celý organismus, ne jen části těla. Zařízení se skládá ze dvou částí – přípravné předkomory, kde je teplota do -60°C a hlavní terapeutické komory, kde jsou již teploty nižší, do -150°C. Před vstupem do kryokomory je nutné minimalizovat pohybovou aktivitu, aby byl pacient v klidu a nebyl zpocený. Terapeuti pacientům změří krevní tlak (nesmí překročit 160/90 mmHg) a poskytnou jim informace o tom, jak se v komoře správně chovat. Pacient do komory vstupuje v plavkách s chráněnýma rukama, rouškou přes ústa a pevným uzavřeným obutím. Nesmí použít žádné krémy a kůže a vlasy musí být suché. Během terapie jsou pak pacienti, kteří do komory vstupují v počtu 2-3, ve vizuálním kontaktu s personálem, se kterým mohou komunikovat i přes mikrofon. Doba pobytu v kryokomoře je 1-3 minuty. K dosažení optimálních účinků se terapie musí několikrát opakovat (např. 10x či 30x).

Kryoterapie u sportovců

Kryoterapie se stala populární také u vrcholových sportovců, u nichž napomáhá zvyšovat sportovní výkon a trénovanost, urychluje biochemický proces regenerace po zátěži, podporuje hojení po sportovních úrazech a působí preventivně proti přetížení a poškození zatěžovaných systémů, svalových skupin a kloubů. Ke zvýšení sportovního výkonu sportovec těsně po terapii podstupuje fyzickou zátěž, která je u běžných pacientů po kryoterapii spíše nežádoucí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here