Domů Nemoci Příznaky Kuřácký kašel

Kuřácký kašel

Kuřáka poznáte zcela zřetelně podle jeho typického kašle. Leta silného kouření nezůstane bez odezvy. Nejde však o žádné astma, ba ani o bronchitidu, ale Chronickou obstrukční plicní nemoc a tu není radno podceňovat. Může to mít pro vás totiž nedozírné následky.

Projevy kuřáckého kašle

Typického kuřáka poznáte především po ránu. Jeho kuřácký kašel ho totiž i přes veškerou snahu to zamaskovat, prozradí. Dochází k tomu z důvodu poškození malých výběžek buněk průdušek a průdušnice. Ty za normálních okolností odstraňují hlen. který zcela přirozeně vzniká v dýchacích cestách. Když dojde k jejich poškození, hlen nemá kam odcházet, zůstává na místě, čímž vznikají dýchací potíže. Nahromaděný hlen pak kuřáci vykašlou po ránu. Jelikož však tyto buňky nefungují tak, jak by měly, navíc kouření množství hlenu ještě navyšuje, ranní vykašlávaní je úporné a není záležitostí na dvě minuty. Kuřák je po takové ranní rozcvičce značně vyčerpaní. Skutečně těžcí kuřáci posléze nekašlou pouze ráno, ale v průběhu celého dne. V plicích se jim hromadí tolik hlenu, že jim k jejich odstranění pouhé ráno nestačí. Vykašlaný hlen navíc nemá bílou barvu, je tmavý.

Víte, že kromě kašle se kuřákovi mění také hlas? Navíc, když mluví, nebo se směje, můžete slyšet zcela typické jemné chrčení. Za to může nahromaděný hlen, který drnčí na hlasivkách.

Kuřácký kašel po ránu je teprve začátek

Kuřáci si to neuvědomují, ale nepříjemný ranní kuřácký kašel je teprve začátkem. Jde o jeden z prvních příznaků projevu CHOPN, čili chronické obstrukční plicní nemoci. Později se objeví dušnost. Lidé nemohou popadnout dech při zvýšené aktivitě. Postupně se námaha, kdy se sípání objevuje, snižuje. Nemocní mohou pociťovat i tíhu na hrudníku a později budou mít problém se soběstačností. Nakonec se neobejdu bez kyslíkové bomby.

Tabák plicím neprospívá

Další komplikací kuřáckého kašle je to, že v uříznutém hlenu v plicích se množí bakterie. Plíce jsou proto více ohroženy infekcemi a záněty. Plíce s ještě více ucpávají a dýchání se stává ještě obtížnější. Chronický kašel může způsobit i chronickou bronchitidu.
Měli byste si uvědomit, že plicní choroba trápí nejen plíce, ale celé tělo
Plicní choroba negativně ovlivňuje i další orgány v těle. Objevují se další zdravotní komplikace. Nejčastěji jde o vysoký krevní tlak, ischemickou chorobu srdeční, srdeční selhání, infarkt myokardu, arytmie anebo cévní mozková příhoda.

Jak dané situaci předejít?

Jediným účinným prostředkem je přestat kouřit, a to, co nejdříve. Jen tak se ráno zbavíte nepříjemného urputného vykašlávání. Pozor však, i potom je nutno počítat s tím, že se plíce ještě dlouho budou vzpamatovávat z toho, co jste jim udělali a budou se očišťovat od všech vykouřených cigaret. Takže buďte trpěliví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here