Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Kurkuma jako lék – účinky

Kurkuma jako lék – účinky

Kurkuma vás již od prvního pohledu okouzlí svou krásnou zářivou žlutou barvou. Vděčí za to skutečnosti, že je tomu tak proto, že jde o rozemletý oddenek indického šafránu. Domovem mu je Asie, přičemž největším jejím vývozcem je Indie, kde ostatně tvoří základ indické kuchyně. Najdete ho i v kari.

Kurkuma se sice označuje jako nově objevený všelék, ve skutečnosti nejde o žádnou novinku, její léčivé účinky jsou známé po staletí. Vzácné koření, které má cenu zlata, obsahuje 70% sacharidů, 7% bílkovin, 4% minerálů a minimálně 4% esenciálních olejů. Nechybí ani vitamíny, pryskyřici a alkaloidy. V kombinaci s černým pepřem umocníte účinek až 2000x.

Pozitivní účinky kurkumy

Konzumace a jiné užívání kurkumy funguje jako obrana proti zánětům v těle, působí jako skvělé analgetikum, podporuje metabolismus tuků a pomáhá s regulací váhy, dále pak uklidňuje artritidu i revma, má antiseptické a antibakteriální účinky, je dobrým preventivním lékem proti vzniku rakoviny (prostaty, rakovině plic, prsu, děložního hrdla, tlustého střeva, leukémie a všem metastázám, melanomům a dalším druhům rakoviny). Kromě toho všeho kurkuma zmírňuje rozvoj Alzheimerovy choroby, je přírodní čistič jater, zpomaluje roztroušenou sklerózu, funguje i jako velmi účinné antidepresivum, urychluje hojení ran, čistí krev, podporuje trávení, zabraňuje nadýmání, harmonizuje reprodukční orgány a zlepšuje kvalitu spermatu. Přidat se může do mastí, které dezinfikují ránu a léčí popáleniny. Kurkuma je velmi dobrým zdrojem železa, vitamínu B6, manganu a mědi. Koření zmírňují dráždivý tračník, cystickou fibrózu, hepatitidu C i menstruační křeče. Studie v roce 2010 prokázala, že kurkuma podporuje vylučování rtuti z těla.

Vedlejší účinky kurkumy

Užívání kurkumy obvykle nemá žádné vedlejší účinky, ale samozřejmě, předávkovat se můžete čímkoliv. Pokud to přeženete s dávkováním kapslí kurkumy, můžete si způsobit trávicí obtíže, nevolnost, pálení žáhy a průjem. Těhotné by všeobecně kurkumu užívat neměli, a to ani v kuchyni, protože podporuje menstruaci, prokrvení, stimuluje dělohu, což pak může vést k potratu anebo předčasnému porodu. Je v interakci s léky na srážení krve, to znamená, že pak můžete nadměrně krvácet a mohou se vám snadno tvořit modřiny. Nicméně všechny tyto vedlejší účinky jsou vzácné a hrozí jen u nadměrného užívání, pokud se budete držet doporučeného dávkování na přebalu, nic by se vám nemělo stát.   

Negativa kurkumy

Nejúčinnější látkou kurkumy je skutečnost, že v čisté podobě má velmi nízkou vstřebatelnost. Játra je dobrovolně bez podpory piperinu (černý pepř) nechtějí vstřebat. S ním se vstřebání látky zvýší až 2000x. Kurkumin je rozpustný v tucích, bez nich se proto ve střevě nerozpustí a nevstřebá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here