Kvadruplegie je stav, kdy je přítomné ochrnutí všech čtyř končetin, tj. kvadruplegik nemůže plně hýbat rukama ani nohama a také v nich nemá cit (nevnímá podněty na kůži atd.). Někdy se můžete setkat také s termínem tetraplegie.
Obsah článku
Příčiny kvadruplegie:
Kvadruplegie je často spojená s úrazy krční páteře a míchy. To bývá nejčastěji způsobeno nehodou, např. skokem do mělké vody, autonehodou, pádem z výšky..
Kvadruplegie může být přítomná také u pacientů s
- dětskou mozkovou obrnou
- postupující svalovou dystrofií
- amyotrofickou laterální sklerózou
- autoimunitními onemocněními mozku a míchy
- nádorem či cévní malformací v oblasti krční míchy
Dělení kvadruplegie:
Kvadruplegii dělíme do dvou hlavních typů, inkompletní a kompletní.
Inkompletní kvadruplegie:
jedná se o stav, kdy má pacient zachovanou v oblasti pod krkem nějakou schopnost pohybu a čití, ať už paží, nohou, nebo funkce močového měchýře atd.
Kompletní kvadruplegie:
Při tomto stavu je signál přenášený z mozku do periferie zcela blokován a pacient není schopen kontrolovat žádné svaly v těle a je kompletně narušeno také čití.
Kvadruplegie dle stavu svalů a jejich chování:
Chování svalů u kvadruplegie umožňuje další dělení. Rozeznáváme:
- spastickou kvadruplegii, která je charakterizována nefuncí svalů a jejich kontrakcemi
- chabou kvadruplegii, při níž jsou svaly nefunkční, slabé a ochablé
Kvadruplegie dle místa poškození krční míchy:
- oblast C1 až C2 znamená kompletní paralýzu od krku dolů, a to včetně svalů, které kontrolují dýchání. Bez zajištění ventilace tedy pacient umírá.
- oblast C3 až C4 je také spojená s ochrnutím od krku dolů, a i zde je riziko narušení funkce dýchacích svalů, ale většinou tito pacienti zvládnou dýchat sami.
- Oblast C4 až C8 je spojená s různou mírou paralýzy v končetinách. Zatímco pacienti s poškozením v úrovni C4 jsou odkázání na elektrický vozík, který mohou ovládat hlavou, tyčinkou v ústech atd.,
- poškození v oblasti C5 až C6 a níže mohou mít zachovánu omezenou, ale přece jen nějakou pohyblivost. Potřebují také vozík a kompenzační pomůcky, ale některé úkony spojené s běžným životem dokážou zvládnout, čím níže je postižení, tím vyšší míru samostatnosti pacient má.
Průběh kvadruplegie
V závislosti na příčině je stav většinou nevratný, případně se dále zhoršuje i progresivních nemocí. Existují také stavy, kdy je možné očekávat zlepšení, kdy je možnost, že dojde k obnově funkcí míchy. Je to možné u úrazů, kdy není mícha přerušená, ale jen poškozená a otřesená. Obtíže po úrazu mohou být způsobeny otokem míchy, pokud tento zmizí, může dojít k obnově funkcí. Pokud je však mícha závažně poškozena, či dokonce přerušena, již není možnost na zlepšení.
Někdy je možné zlepšení také u pacientů s některými autoimunitními nemocemi, pokud je možnost najít pro ně léčbu, která utlumí poškozující zánět.
Existuje také transientní kvadruplegie, což je dočasný stav, kdy dojde k náhlému stlačení (kompresi) míchy, např. při sportu. Postižený může vnímat brnění, pálení a neschopnost pohybu končetin na dobu cca 10 až 15 minut, ale může trvat také déle, záleží na míře závažnosti “otřesu”.
Péče o pacienta s kvadruplegií:
Péče o pacienta se odvíjí od typu a tíže postižení míchy, jak jsme uvedli výše. Pro všechny pacienty jsou však nezbytné rehabilitace a trénování zachovaných funkcí. Je nutné vytvořit správné prostředí a zajistit kompenzační pomůcky.