Domů Nemoci Imunitní systém Kvasinky u žen

Kvasinky u žen

Kvasinky jsou běžnou součástí každého lidského organismu a nečiní pacientům žádné zdravotní problémy, dokud se ovšem nepřemnoží. Jakmile dojde k jejich přemnožení u žen, projeví se to nepříjemným svěděním v pochvě doprovázeném výtokem. Přemnožené kvasinky mohou dále způsobovat opakované záněty dělohy a močového měchýře, stejně jako poruchy menstruace nebo bolestivé křeče. Léčba je založena na kombinaci medikace a tzv. protikvasinkové diety.

Kvasinky a jejich příznaky

Pojmem kvasinky (Candida albicans, ale i jiné mikroorganismy z rodu Candida) se označují houbovité

Kvasinky u žen
Kvasinky u žen

mikroorganismy, které v případě, že dojde k jejich přemnožení (a původní jednobuněčná forma ze změní na velice invazivní mnohobuněčnou), mohou způsobit celou řadu nepříjemných zdravotních obtíží na různých částech těla. V dutině ústní, ve střevech, na pokožce i na sliznicích – u žen v pochvě. V tomto případě se přítomnost přemnožených kvasinek projevuje zarudnutím a štípáním až pálení vaginální sliznice (vaginální kandidóza). Tyto obtíže jsou doprovázeny hrudkovitým výtokem z pochvy, který může a nemusí zapáchat jako kvasnice. Mezi další projevy vaginální kandidózy patří opakované záněty dělohy a močového měchýře, poruchy menstruace nebo bolestivé menstruační křeče.

Kvasinky se mohou přemnožit i v mužském organismu. Příznaky, které mají muži a ženy společné, jsou pak povleklý jazyk, únava, zažívací obtíže (nadýmání, průjmy nebo naopak zácpa), vypadávání vlasů a kožní problémy (plísňovitá onemocnění kůže, lupy, lupénka a další). Pacienti s kvasinkami rovněž často uvádějí, že pociťují zvýšenou chuť na sladké a na pečivo z bílé mouky.       

Kandidóza a její příčiny

Pro infekční onemocnění vyvolané přemnožením kvasinek se používá medicínský termín kandidóza. Jak k tomuto problému dochází? Hlavní příčinou je narušení střevní mikroflóry, k čemuž může dojít vlivem několika různorodých faktorů. Mezi nejčastější příčiny vzniku kandidózy patří dlouhodobá léčba antibiotiky nebo jiných léků včetně antikoncepce, nevhodné složení stravy (která obsahuje příliš vysoké množství bílého cukru a bílé mouky, což vytváří ideální prostředí pro množení kvasinek) a oslabený imunitní systém.

Rizikové faktory a rizikové skupiny

Právě oslabený imunitní systém je závažným rizikovým faktorem podporujícím množení kvasinek. Z tohoto důvodu představují rizikovou skupinu lidé, kteří trpí autoimunitními onemocněními, diabetem nebo jinými zdravotními problémy. Neméně rizikovou skupinu tvoří pacienti po chemoterapii nebo HIV pozitivní.  U zdravých jedinců, se velmi často jedná o reakci na antibiotika. Kvasinkami jsou více ohroženy ženy v období hormonálních změn, zejména v období těhotenství.  Nepřehlédnutelným rizikovým faktorem je také stres, stejně jako nechráněný pohlavní styk. Vaginální kandidóza je totiž nakažlivá a přenáší se pohlavním stykem.

Jak poznat kvasinky

Přítomnost kvasinek lze zjistit i bez pomoci lékaře, a to buď zakoupením speciálního testu na přítomnost kvasinek, který je volně prodejný v lékárně. Nevýhodou tohoto testu je však poměrně vysoká cena, a proto většina pacientů dává přednost domácímu testu na kvasinky, kdy ráno vyplivnou své sliny do sklenice s čistou vodou. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin, případně sliny klesají ke dnu, je zde velké podezření na kandidózu. V opačném případě plavou sliny na hladině a voda zůstane beze změny. Spolehlivou diagnózu může pochopitelně provést pouze lékař, a to na základě kultivačního vyšetření provedeného stěrem z vaginální sliznice.  

Léčba

Vzhledem k tomu, že kvasinky mohou způsobit snížení obranyschopnosti organismu a celou řadu zdravotních neduhů, je důležitá včasná léčba. Klasická medicína zakládá léčbu na dvou principech, kterými jsou medikace – podávání antimykotik (pacientkám s vaginální kandidózou se podávají léky vaginálně i perorálně) a tzv. protikvasinková dieta, která je založena na vynechání produktů s obsahem rafinovaného cukru a bílé mouky. Pacienti by naopak měli konzumovat vysoké množství kvalitních zakysaných výrobků, jako jsou jogurty a kefíry.  Alternativní možnost léčby představuje plazmový generátor, který ničí škodlivé mikroorganismy při dané frekvenci.        

Prevence

Vzniku vaginální kandidózy (i ostatních forem kandidózy, tedy střevní, ústní a kožní) mohou ženy z velké části předejít správnou životosprávou, zejména omezením konzumace cukrů a bílého pečiva, posilováním imunity, vyvarováním se stresu nebo osvojením si relaxačních technik a v případě užívání antibiotik současným užíváním laktobacilů. Významnou roli v prevenci vaginální kandidózy pak hraje nošení volných oděvů místo těsných džín.  

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here