Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Kyselina listová v potravinách

Kyselina listová v potravinách

Kyselina listová je ve vodě rozpustným vitamínem ze skupiny B-komplexu. Jde také o jinak známý B9 vitamín, folacin, folát anebo acidum folicum. Tento vitamín je nezbytný pro správnou syntézu nukleových kyselin a významně se podílí na krvetvorbě. Velmi důležitý je o pro normální růst a zdravý vývoj plodu dítěte.

Vědci ji před lety (v roce 1941) objevily ve špenátu a díky němu si nese český název, kyselina listová. Všeobecně to napovídá, že se nachází především v listech.

Faktem ale je, že v reálu byla objevena již v roce 1912 v rýžových otrubách polským biochemikem Kazimierzem Funkem. V té době však šlo o celý komplex bé vitamínů, které dnes známe jako B-komplex.  

K čemu potřebujeme kyselinu listovou

Kyselina listová napomáhá tělu strávit B12 a aminokyseliny. Pomáhá dělit buňky, významně ovlivňuje nervovou soustavu. Spolu s B12 a železem se podílí na krvetvorbě. Neobejdou se bez ní červené krvinky. Její nedostatek může vést až k chudokrevnosti. Tyto krvinky mění svou velikost a tvar a známe ji i pod označením megaloblastická anémie. Takto deformované krvinky nejsou schopné přenášet kyslík a mají kratší životnost. Chudokrevnost se pak projevuje problémy s trávením, průjmy, nechutenstvím, nevolností a únavou.

Kyselina listová je dále důležitá pro oběhovou soustavu a harmonizaci krevního tlaku. Chrání nás před vznikem kardiovaskulárních chorob. Snižuje i riziko rakovinového onemocnění trávicího traktu, Alzheimera a depresí. Má vliv i na snižování homocysteinu. Nedostatek B9 může způsobit i neplodnost.

Když je kyseliny listové málo

Člověk s nedostatkem kyseliny listové má problémy s trávením a zlobí ho jeho imunita. Může být vesměs neustále na hromadě. Nejvíce jsou tímto stavem ohroženi lidi, kteří mají její nedostatečný příjem z potravy anebo jde o těhotné ženy, kojící matky, lidi s nemocnými játry, alkoholici a nemocní, kteří užívají diuretika a léky na cukrovku.

Co se stane, když těhotné mají málo kyseliny listové

Kyselina listová má stěžejní význam především v počáteční fázi těhotenství, kdy se tvoří páteř a pohlavní orgány. Nedostatek kyseliny listové může negativně ovlivnit růst plodu. Ohrožený je i nervový systém dítěte. Miminku hrozí rozštěp páteře, srdeční vady, předčasný porod i potrat.

Kyselina listová v potravinách

Kyselina listová samozřejmě není pouze ve špenátu, ale jak již bylo řečeno ve všech zelených listech a zelenině. Čili také v salátech, chřestu a brokolici. Dále je také v rýži, obilných klíčcích a celozrnných potravinách. Dále ji najdete i v pomerančích, červené řepě, zelí, kapustě, růžičkové kapustě, dýni, rajčatech, zeleném hrášku, okurkách, fazolových luscích, mangu, banánech, třešních i višních, malinách,para ořeších, pistáciových ořeších, játrech, vlašských ořeších, kvasnicích, mléku a mléčných výrobcích, fazolích a jiných luštěninách. Vůbec nejvíc jí je však v kuřecích játrech.

Dejte si pozor na předávkování tabletkovou formou během těhotenství. Může to mít pak vliv na vznik vrozených vad i předčasný porod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here