Domů Nemoci Vyšetření, operace Laminektomie

Laminektomie

Laminektomie je chirurgický zákrok na páteři. Je to náročná operace, která vyžaduje zkušené odborníky. Během operace se odstraňuje zadní oblouk jednoho nebo více obratlů. V případě, že se odstraní pouze polovina obratlového oblouku, mluvíme o hemilaminektomii.

Kdy se provádí:

Útlaky míchy a míšních kořenů vlivem zúžení míšního páteřního kanálu. Může se vysunout ploténka, objevit nádor, cévní výduť, kostní výrůstky, posunutí obratlů atd. Při stlačení míchy a míšních kořenů, pokud není dostatečně rychle a účinně uvolněná, může dojít k trvalému poškození. Může potom dojít ke ztrátě citlivosti a ochrnutí.

Před operací se často objevují příznaky z útlaku:

  • Bolesti
  • Omezení pohyblivosti
  • Narušení citlivosti, parestezie

Pokud není závažný nález na páteři a míše, zahajuje se rehabilitací. U některých pacientů dojde ke zlepšení. V případě, že ne, přijde na řadu operace.

Jestliže dojde k rychlému vážnému útlaku, volí se operace hned.

Než dojde k naplánování operace, musí být provedena podrobná vyšetření postiženého místa. Provádí se CT, magnetická rezonance i s kontrastem, aby se zobrazila také mícha a nervy. Chirurg musí přesně vědět, kde postižené místo je a jaké jsou tam poměry.

Průběh operace:

Operace se provádí celkové anestézii. Před zákrokem musí pacient podstoupit předoperační vyšetření. Od večera nesmí nic jíst, pít ani kouřit, tak jako před jinými operacemi.

Při operaci se operatér musí dostat na zadní stranu obratlů. Pacient je tedy uložen na břicho, když se jedná o zákrok na hrudní a bederní páteři. V případě operování na krční páteři pacient sedí.  V těchto pozicích jsou zadní oblouky obratlových těl dobře přístupné.

Zákrok je zahájen rozříznutím kůže, odsunutím svalů, což odhalí obratle. Z obratlů se odstraní oblouk s trny v místě zúžení, společně s vazy. Tím se rozšíří páteřní kanál, dojde k uvolnění utlačovaných struktur. Zákrok je prováděn pod mikroskopem a používá se mikrofréza nebo speciální kleště, jimiž se kost odstraní. Ke stabilizaci operovaného místa se využívá instrumentárium, jedná se např. o šrouby, dráty. Je možné použít také implantáty. Laminektomie nejčastěji trvá kolem 2 hodin. Krevní ztráty jsou minimální.

Pacienti užívají antibiotika, aby se omezilo riziko možné infekce.

Komplikace operace:

  • Celková infekce
  • Infekce v ráně
  • Poranění míchy a míšního vaku

Po laminektomii:

Pacienti jsou po laminektomii umístěni na lůžko, ale je snaha je co nejdříve vertikalizovat, tj. postavit. Nejčastěji po 1−2 dnech po operaci. Pacienti rehabilitují pod dohledem fyzioterapeutů. Rehabilitace je přesně na míru pacientovi. Po cca týdnu jsou odstraněny stehy, a když nejsou žádné jiné komplikace, je pacient propuštěn do domácího léčení. Dochází na pravidelné kontroly a samozřejmě pokračuje v rehabilitacích. Celková doba léčby bývá 2−3 měsíce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here