Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Laryngomalacie

Laryngomalacie

Pod pojmem laryngomalacie se skrývá onemocnění, které postihuje chrupavky hrtanu, tj. larynxu, a také hrtanovou záklopku (epiglottis).


Příčiny vedoucí k larygongomalacii:

Nejčastěji se jedná o vrozený problém, kdy dochází ke zpoždění tvorby a vývoje chrupavek v oblasti krku, tedy hlavně hrtanu. K tomu dochází již v embryonálním vývoji. Proč dochází k tomuto zpoždění se ale neví. Jako nejpravděpodobnější je spojitost s narušením některého genu.

Příznaky:

“Měkčí” chrupavky v hrtanu nedrží správný tvar a  způsobují zúžení, kolaps horních cest dýchacích, měkčí hrtanová příklopka netěsní, ale může zapadat hlouběji do krku atd. 

  • U novorozenců se objevuje se dušnost a stridor, což je chrčivě-hvízdavý zvuk, který je slyšitelný během nádechu i výdechu, jak vzduch prochází zúženými oblastmi krku. 
  • Mohou se objevit problémy při krmení, dítě málo jí, odmítá stravu, což je spojené s pomalým nárůstem hmotnosti dítěte.
  • Během krmení se může objevit kuckání, dítěti může strava zaskočit atd.
  • U některých dětí se objevuje apnoe, tj. přechodná zástava dýchání během spánku. 
  • Příznakem také může být jícnový reflux, objevuje se u většiny dětí s laryngomalacií. Je to stav, kdy se vrací obsah žaludku zpět do jícnu.

Příznaky se objevují již u novorozence, popř. u mírnějších forem později v dětském věku. 

U starších dětí, které jako malé, trpěly laryngomalácií, může během infekce, namáhavého cvičen atd. hlasité dýchání, stridor.

Diagnostikování:

Pokud má dětský lékař podezření na laryngomalacii, odešle dítě na vyšetření ORL (ušní-nosní-krční). Ten provede laryngoskopii, tj. nahlédne i hlouběji do krku, a pomocí kamerky zjistí stav v hrtanu. Dítě je vyzváno i k polknutí, aby se vidělo, jak se oblast krku “pohybuje”.

Další možností, popř. doplněním laryngoskopie, může být rentgen krku a bronchoskopie.


Léčba:

Mnoho případů se může s přibývajícím věkem samo upravit. Mírnější formy dítě nijak neohrožují. 

Samozřejmě se musí řešit jícnový reflux, který by mohl poškodit jícen, doporučuje se krmit dítě ve vertikální poloze a držet jej takto ještě 30 minut, dítě se má nechávat během jídla a po něm odříhnout atd. V případě, že nepomáhají tato pravidla, je možné podávat léky na snížení kyselosti žaludku.

V případě, že dochází k dušnosti, dítě nepřibývá na váze atd., přistupuje se k chirurgické léčbě, která má za cíl  zajistit průchodnost dýchacích cest. Zákrok se nazývá supraglotoplastika

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here