Domů Lázně Lázně na astma

Lázně na astma

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, které se projevuje záchvaty dušnosti anebo kašle. Dochází k tomu na základě zúžení dýchacích cest. Jeho výskyt mezi populací rok od roku narůstá.

Lázně na astma

Nejde o žádnou novinku, že na astma, dospělým i dětem, pomáhá lázeňská léčba. Potvrzuje to řada výzkumů. To zlepšení přitom může být velmi významné. Je proto vždy dobře, když se se svým astmatem do lázní vydáte.

Máte nárok na lázně?

Nejste si však jisti, jestli na ně máte nárok? Povíme vám,kdy vám pojišťovna lázně přiklepne, kdy si budete muset něco připlatit a kdy vám nezbude nic jiného a vše si budete muset uhradit sami.

Podmínky pro získání lázní

Nárok na lázně napsané z důvodu astmatu závisí na dvou podmínkách. Jednou je to, že hodnota FEV1 (hodnota spirommetrického vyšetření) nedostane přes 60%, přičemž k tomuto poklesu musí dojít opakovaně. Druhou podmínkou je,že potřebujete kortikoidy déle než 6 měsíců v roce. Pokud na vás platí jedna nebo druhá podmínka, máte nárok na plně hrazené lázně, které jsou na 28 dní.

Příspěvkové lázně

Jinak můžete získat lázeňský pobyt pouze na 3 týdny a to pouze vaší příspěvkové účasti. Léčbu vám v tom případě zaplatí pojišťovna, ale pobyt platíte vy.

Kam pro poukaz na lázně

Abyste získali lázně, musí je navrhnout specialista. V tomto případě jde oplicního lékaře nebo alergologa. Odtud pak dojdete k praktickému lékaři, který vám pak na doporučení specialisty vystaví návrh na lázeňskou léčbu. Žádost ještě není jistá. Schválit ji totiž ještě musí revizní lékař pojišťovny.

Chcete zjistit, jakou máte šanci

To, co jsme vám tu vypsali, najdete sami v indikačním seznamu na stránkách ministerstva zdravotnictví. Nutno však říct, že to pro laiky není zrovna srozumitelné. V tomto seznamu najdete 11 indikačních skupin pro dospělé i děti. Na výběr pak máte celkem 66 indikací. Lázně na astma, pokud jsou na křížek trvají 28 dní, jestliže jsou poskytnuty opakovaně, je možné, že vám pojišťovna poskytne plně hrazený pobyt pouze na dobu dvou až třech týdnů. Všechny lázeňské pobyty může zdejší lékař prodloužit.

Proč je pobyt v lázních u astmatiků tak dlouhý? Protože je prokázáno, že organismus člověka reaguje na lázeňskou léčbu s určitou odpovědí. Obvykle jde o tři fáze. Nejprve jde o fázi adaptace na stresové podněty balneoterapie,habituace, kdy dochází k upevnění reflexních odpovědí na stresovou balneoterapeutickou zátěž. Odpovědi organismu se dostávají na vyšší regulační úroveň dějů v CNS (centrálního nervového systému), imunitou, endokrinologickým systémem, včetně aktivace motorického a kardiovaskulárního systému. U těžších onemocnění je tato fáze delší. Těch 28 dní pobytu je proto adekvátních.

Kolik stojí lázně?

V případě,že vám revizní lékař lázně neschválí, platíte si vše sami. Ceny takových pobytů se od sebe výrazně liší podle toho, kam jedete a také i v jakém ročním období tam jedete. Všeobecně je však možné říct, že se pohybují zhruba od 1200 do 3000 korun za den. Tří týdenní pobyt vás pak v té nejlevnější verzi vyjde na 25 000 korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here