Atopický ekzém je neinfekční zánět kůže, který se obvykle objeví již v dětství a zažívá období, která jsou lepší a horší. Vyznačuje se suchou kůží a svěděním Dost významně zhoršuje kvalitu života. Patří k těm nejčastějším kožním nemocem. Bohužel je dědičný.
Obsah článku
Jak atopický ekzém vypadá
Atopický ekzém se vyznačuje svěděním a suchou kůží. Povrch pokožky je změněn. Jsou na něm červené skvrny, pupínky a puchýřky, šupiny, oděrky a strupy. U chronického průběhu se na kůži objevují ložiska, která jsou červená, hnědá a popraskaná. Postihuje ponejvíce ohyby končetin, krku, víček, obličej, zápěstí, hřbety rukou a nohou. Může se ale rozšířit na celý povrch kůže.
Léčba atopického ekzému není jednoduchá
Léčba atopického ekzému není zrovna jednoduchá. Dělí se na lokální a celkovou. Vedle všech antihistaminik a fototerapie je možné ekzému pomoci i absolvováním lázeňské léčby.
Lázně na atopický ekzém
Lázně na atopický ekzém jsou pro nemocného mocným léčebným prostředkem, protože v nich během 4 týdnů zažije intenzivní léčbu, a to ať už s léky,tak i fototerapií. Také jej to dostane z prostředí, jež může stav zhoršovat. Pozitivně působí i na psychický stav pacienta. Význam tu má i správně nastavené dietní stravování.
Lázně na ekzém v Česku
České lázně mají v léčbě tohoto onemocnění skvělé výsledky. Kde se léčí ekzémy? V Česku funguje řada lázní, které se léčbě ekzému věnují, některé jsou státní, jiné soukromé. Péče je však stejná. I v nich můžete získat léčbu plně hrazenou zdravotní pojišťovnou.
Ekzém u dětí se léčí
V Darkově, Kynžvartu, Jeseníku, Lipové – Lázně a v Teplicích nad Bečvou. Kombinované alergické problémy řeší v Luhačovicích, Kynžvartu, Janských Lázních, Jeseníku, Mariánských Lázních a Velkých Losinách.
Dospělí ekzém léčí
- v Luhačovicích, Jeseníku, Mariánských Lázních a v Karlově Studánce.
- Do 25 let nemocného se může léčit také ještě v Lipové-Lázně a Kostelci.
Proč jet s atopickým ekzémem do lázní?
Léčba v lázních má celostní výsledky. Nezaměřuje se pouze na jednu konkrétní diagnózu. Cílem není vyléčení nebo ustálení jedné diagnózy, ale celkového zdravotního stavu člověka. Používají se i přírodní léčebné metody s cílem očistit tělo a zbavit ho medikace, která zatěžuje organismus. Každý nemocný má nastavený individuální léčebný program. Při opakovaných lázeňských pobytech nemocní udávají stabilizaci zdravotního stavu na tři až 6 měsíců. Po tu dobu mohou užívat méně léků, cítí se lépe a snižuje se rovněž i počet pracovních neschopností a hospitalizací. Lázeňská léčba atopického ekzému se tedy rozhodně vyplatí a měla by se opakovat ať už v dětském věku, tak i v dospělosti. O lázně žádejte u svého obvodního nebo dětského lékaře. Ten vám řekne více, co ještě k nim budete potřebovat a jaká jsou další kritéria.