Domů Lázně Lázně po operaci žlučníku

Lázně po operaci žlučníku

Chcete vědět, kdy máte nárok na lázeňský pobyt po operaci žlučníku? A co myslíte, máte nárok získat je na křížek anebo budete muset něco doplácet?

Stav po operaci žlučníku a žlučových cest dnes nepatří k něčemu výjimečnému. Horší to pak je s uznáním lázní.

Kdy máte na lázně nárok

Na lázně máte nárok v případě, že jste po komplikované klasické, laparoskopické nebo endoskopické operaci žlučníkových kamenů nebo zúžených žlučových cest. Na lázně máte nárok i tehdy, pokud se vám objevily nějaké pooperační komplikace. Myšleno tím je zánět slinivky nebo žlučových cest, žloutenka a podobně. V tomto případech máte obvykle nárok na třítýdenní pobyt na křížek. To znamená plně hrazený pobyt, kam však musíte odjet půl roku po operaci.

Další diagnózy

Dále lázeňský pobyt mohou získat i nemocní po rozdrcení žlučových kamenů. V tom případě již však nejde o plně hrazený pobyt, ale o příspěvkový pobyt, kdy pojišťovna hradí pouze léčení, ubytování a stravu si musíte zaplatit sami.

Jak získat lázeňský poukaz na žlučník

Ptáte se, jestli tedy máte nárok na lázně? To musí posoudit odborníci. Tento pobyt musí navrhnout specialista. Vy se však můžete ptát. Ptejte se však na správném místě, tedy u gastroenterologa, chirurga nebo internisty. Pak pokračujte u svého praktického lékaře, který vám na základě tohoto doporučení vystaví návrh na lázeňskou léčbu. Tu pak musí ještě odsouhlasit revizní lékař pojišťovny.

Co pro to můžete udělat sami?

Sami se můžete podívat do indikačního seznamu, v němž jsou nemoci, které lázně na plnou úhradu mají nárok. Tento seznam najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Pokud vám odborníci schválí komplexní péči, pojišťovna vám uhradí lázeňskou léčbu, stravování i ubytování. Po celou tu dobu budete v pracovní neschopnosti. Na příspěvkové lázně si musíte vzít dovolenou.  

Upozornění

  • Podle toho, co lékař do listiny napíše, musíte je absolvovat do třech nebo šesti měsíců. Není možné měnit jejich datum a obvykle není ani možné si vybírat, kam pojedete. V tom nejlepším případě vám lékař navrhne lázně, které léčbu daného problému provádí a dovolí vám si z nich vybrat.
  • Počítejte i s tím, že i když pojišťovna vše uhradí, lázeňský poplatek si budete hradit sami. Ten se pohybuje okolo 20 korun na den pobytu.

Jak probíhá léčba v lázních?

Lázně vám obvykle navrhnou procedury ušité na míru. Záleží, kam se vydáte. Stěžejní je samozřejmě speciální strava a dále pak pitná kúra, masáže, zábaly apod. Místní lékař jednotlivé procedury vytvoří na místě podle vaší karty a po posouzení vašeho zdravotního stavu. Může se zaměřit i na jiné zdravotní problémy, které vás také trápí. Podle potřeby je možné pobýt případně také prodloužit. Nutno však říct, že u žlučníku k tomu vesměs nedochází.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here