Lebeční švy (sutura cranii) jsou vazivová spojení na lebce. Aby mohla hlavička dítěte projít porodními cestami, musím být hlavička tvárnější, navíc v dětském věku musí lebka také reagovat na rostoucí mozek, proto jsou švy “měkké”, ale později se zpevňují.
Obsah článku
Kosti, které švy spojují:
Hlavní lebeční švy spojují kosti neurokrania, tj. části lebky, která chrání mozek, nikoli kosti obličejové části. Jedná se o kosti:
- kost týlní (os occipitale)
- kost spánková (os temporale)
- kost temenní (os parietale)
- kost čelní (os frontale)
Významné švy na lebce:
- šev korunový (sutura coronalis) je spojením kosti čelní s kostmi temeními, rozděluje lebku na přední a zadní část (ventrální a dorzální, podle tohoto dělení se nazývají také anatomické roviny)
- šev věnčitý šípový (sutura sagittalis) spojuje obě kosti temenní. A stejně jako v případě korunového švu se podle jeho průběhu pojmenovávají anatomické roviny, tj. sagitální, jedná se o rozdělení na pravou a levou polovinu těla.
- šev šupinový (sutura squamosa) se nachází mezi kostí spánkovou a temenní
- šev lambdový (sutura lambdoidea) je spojením mezi kostmi temenními a kostmi týlními.
Méně známé lebeční švy:
- sutura intermaxillaris vytváří spojení kostí horní čelisti (maxillae). na rozdíl od dolní čelisti, kterou tvoří jedna kost, je horní čelist tvořena párovou kostí
- sutura metopica je spojení, které nacházíme na novorozenecké lebce a nachází se mezi pravým a levým základem čelní kosti. Jde tedy svisle prostředkem čela, normálně se uzavíro do druhého roku dítěte, u cca 5 % lidí může přetrvávat do dospělosti
- sutura occipitalis transversa vymizí do cca 4 roku věku dítěte a nachází se na týlní kosti
Vývoj švů:
Syndesmózy, tj. vazivová spojení se mění na synostózy, kostěná spojení. Každý šev osifikuje v jiném období a je to velmi variabilní proces.
Předčasný srůst švů je spojený se změnami tvaru lebky, např. předčasné uzavření šípového švu vede ke vzniku loďkovité lebky (scafocephalus).
Mnohdy se nemusí jednat jen o změny tvaru lebky, ale předčasný uzávěr švů zpomalí růst lebky a mozek roste rychleji, může tak dojít k narušení vývoje nervové soustavy.