Domů Nemoci Vnitřní orgány Léčba radioaktivním jódem

Léčba radioaktivním jódem

Léčba radioaktivním jódem je typem vnitřní radioterapie. Používá se k tomu radioaktivní forma jódu zvaná I-131. Radioaktivní jód cirkuluje v celém těle krevním řečištěm. Buňky rakoviny štítné žlázy zachycují jód, ať se nachází kdekoliv v těle. Záření tohoto jódu pak zabíjí rakovinné buňky.

K čemu se léčba radioaktivním jódem používá

Radioaktivní jód se používá k cílené léčbě a to především k léčbě štítné žlázy. Léčba je však vhodná pouze pro některé typy rakoviny štítné žlázy, a to v případě folikulární rakoviny štítné žlázy a v případě papilární rakoviny štítné žlázy. Dokáže léčit rakovinu, i když se rozšířila.

Radioaktivní jodová léčba se podává po operaci, aby zabila všechny rakovinné buňky, které mohly ještě v těle zůstat. Používá se i k léčbě rakoviny štítné žlázy, která se rozšířila. V neposlední době se používá i k léčbě rakoviny potom, co se vrátila po prvním úspěšném vyléčení. Léčbu můžete absolvovat pouze jednou, ale je možné ji několikrát opakovat. Děje se tomu tak každé tři měsíce dokud na skenech nebudou žádné známky rakoviny štítné žlázy. 

Příprava na ošetření radioaktivním jódem

Než je léčba radioaktivním jódem zahájena, může být podáván po dva dny hormon stimulující štítnou žlázu. Pomáhá buňkám rakoviny štítné žlázy, aby začali přijímat radioaktivní jód. Někdy vám rovněž mohou léky na štítnou žlázu  vysadit. Jde především o tyroxin a liothyroxin. První lék se vysazuje na 4 týdny a druhý lék na 2 týdny. Je tomu tak proto, že I-131 funguje nejlépe, když jsou hladiny TSH hormonu vysoké. Hladiny TSH začnou v krvi stoupat okamžitě potom, co přestanete užívat tablety hormonů štítné žlázy. Někdy ale můžete být požádáni, abyste léky s hormony štítné žlázy začali užívat až po operaci a léčbě radioaktivním jódem. 

Jakou reakci můžete očekávat po aplikaci radioaktivního jódu

Dávky radioaktivního jódu podávané ambulantně jsou malé, není třeba se proto bát nějakých vedlejších účinků. Přechodně se může objevit zhoršená činnost štítné žlázy, tedy zrychlený tep, pocení a podobně. Vzácně se ale může objevit i nevolnost a zvracení. Protože je citlivost tkáně na záření individuální, nelze totiž přesně určit množství té správné dávky jódu k dosažení normální činnosti štítné žlázy, a proto se musí někdy opakovat. U některých je po léčbě nutné naopak část hormonů štítné žlázy podávat v tabletách. 

 Co je nutné dodržovat 

Po radioaktivní léčbě je nutné alespoň 16 dnů dodržovat jistá pravidla. A to: 

  • Nepohybovat se, nesedět a nespát v blízkosti jiných osob doma, ani v práci. Je nutné dodržovat alespoň 1 metr odstup. Od těhotných byste se měli držet alespoň 2 metry. 
  • Důsledně se vyhýbejte velmi blízkému kontaktu s malými dětmi. A to se týká i vašich vlastních dětí. 
  • Upozorněte případné návštěvy, že není vhodné, aby k vám brali děti nebo aby k vám chodili v případě, že jsou těhotné. 
  • Omezte přepravu veřejnými dopravními prostředky na minimum. Nenavštěvujte místa, kde se shromažďuje více lidí (kina, divadla, restaurace). 
  • Úzkostlivě dodržujte osobní hygienu a při použití WC pečlivě udržujte čistotu WC, muži musí močit vsedě, pečlivě si umyjte ruce mýdlem, denně sprchujte a používejte pouze svůj ručník. 
  • Po použití WC 2x spláchněte. 
  • Používejte jen své ložní prádlo a oděvy. 
  • To samé platí i o jídelním příboru a nádobí. 
  • Pít větší množství tekutin v prvních dnech po aplikaci. 
  • Pacientky v reprodukčním věku se doporučuje neotěhotnět aspoň 12 měsíců. U mužů je nežádoucí mít dítě aspoň 6 měsíců po léčbě. 
  • Upozorněte svého lékaře o svém úmyslu vycestovat do zahraničí. Na hranicích jsou velmi citlivé detektory záření, proto potřebujete potvrzení o aplikaci radioaktivní látky, abyste předešli komplikacím. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here