Domů Nemoci Ortopedie Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Vyhřezlá meziobratlová ploténka je stav, kdy dojde k prasknutí tuhého vazivového obalu ploténky a její měkká dreň se ze středu dostane skrz tuhle prasklinu ven. Za meziobratlovými ploténkami je páteřní kanál, kudy probíhá mícha a také z něj vystupují nervové kořeny, vyhřezlá ploténka se může tak dostat do kanálu a utlačit v ní uložené nervové svazky. Vůbec tou nejpostiženější oblastí jsou bedra, ale hojně k tomu dochází i v oblasti hrudníku a krku.

Jak se projevuje vyhřezlá ploténka

To, že vás bolí vyhřezlá ploténka, poznáte poměrně snadno. Vyznačuje se totiž tupou až pálivou bolestí v určité oblasti. Bolest přitom může vystřelovat do nohou, rukou, šíje, břicha, to podle toho, kde k výhřezu došlo. K dalším projevům patří brnění v končetinách i snížená citlivost. Objevit se může i svalová slabost, při níž nejste schopni držet předmět v ruce. Při chůzi se vám mohou podlamovat kolena.

Léčba vyhřezlé meziobratlové ploténky

Vyhřezlou ploténku pomůže odhalit MRI nebo také CT. Ostatně právě na jejich základě lékař obvykle stanovuje diagnózu. Někdy se stav neobejde bez operace, ale nemusí tomu tak být vždy. Základem každé konzervativní léčby je tlumení bolesti, tedy podávání analgetik. Dále je vhodné podávat rovněž i antirevmatika, vitamín B a léky podporující krevní prokrvení. Neobejde se však ani bez vhodné rehabilitace.

Léčebný plán

V akutní fázi to chce bezesporu hlavně klid, suché teplo a užívání všech léků podle předpisu. Klid by však neměl trvat déle než týden. Následně by se měly objevit první cviky, které vedou k úlevě i uvolnění uskřinutých nervů. Ano, je čas na to, abyste to zkusili s rehabilitací. Pozor, úspěšná léčba nespočívá pouze na vlastním cvičení, ale i na aktivním přístupu fyzioterapeuta, který vám s tím pomůže.

Nevěřili byste, kolik lidí má nefunkčních svalů. V rámci léčby je zapotřebí je aktivovat, a to včetně i těch dechových, svaly pánevního dna, bránice, břišních svalů i stabilizátorů páteře. Právě ony se totiž zásadně podílí na stabilitě a pružnosti páteře. Dále je nutné zbavit páteř všech blokád, protože i ony se významně podílí na bolestech a samotném výhřezu. Velmi efektivní je Vojtova reflexní lokomoce.

Cvičení vhodné na vyhřezlou meziobratlovou ploténku

Cílové cvičení by mělo být šetrné, v žádném případě nesmí provokovat bolest. Cílem cvičení je zmírnění svalové dysbalance a vyladění svalového napětí. Nepříznivé tlaky okolo ploténky pak zmizí a ploténka přestane být drážděná a tlačená špatným směrem. Postupně pak zmizí i otok okolo ploténky. Vhodně nastavená rehabilitace může přinést překvapivě velmi rychlé výsledky. Může dokonce dostat ploténku zpět na své místo. Zapotřebí u celé terapie je to, není pasivní, ale sám se do rehabilitace aktivně zapojuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here