Lecitin v českém překladu představuje žloutek, oficiálně jde tedy o fosfatidylcholin, u čehož by se však skoro každý při vyslovení zašmodrchal. Zůstaňme proto u zažitého Lecitinu anebo také Lecithinu.
Lecitin je průvodní látkou tuků a mastných kyselin a vůbec v největším množství se nachází ve vaječných žloutcích, od nichž Lecitin ostatně získal název, a pak jej najdete také v buňkách semen rostlin. V lidském těle se Lecitin nejvíce nachází v játrech, mozku, plících, srdci a svalové tkáni. Lecitin objevil v roce 1811 francouzský lékárník Louis Nicolas Vauquelin, který jej našel právě v mozku.
Lecitin se skládá z kyseliny fosforečné, cholinu, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů, triglyceridů a fosfolipidů. Látka se v těle vyskytuje zcela přirozeně, kde patří k velmi důležitým , protože se podílí na celé řadě funkcí. K těm nejdůležitějším patří mimo jiné metabolismus tuků.
Účinky lecitinu
Lecitin je skvělý lék, který snižuje bolest kloubů, snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, pročišťuje stěny srdečních cév, posiluje činnost srdečního svalu a je vynikající tonizační a stimulační prostředek pro lidi, jež trpí nechutenstvím. Lecitin rovněž snižuje toxicitu některých léků a jedů, které poškozují játra. V kombinaci s vitamínem E má skvělé antioxidační účinky. Pozitivně působí i v rámci některých sexuálních poruch. Kromě toho všeho lecitin zpomaluje stárnutí, chrání játra před steatózou, ovlivňuje zdravý vývoj plodu, snižuje toxický účinek alkoholu na játra, zabraňuje vzniku následků po opilosti, snižuje vypadávání vlasů, podporuje imunitu organismu a urychluje hubnutí (obzvláště v kombinaci s i-carnitinem). Lecitin zlepšuje prokrvení tkání, využití bílkovin, zlepšuje stav pokožky, podporuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť, koncentraci i funkci nervového systému, bojuje s celulitidou a brání vzniku ekzémů. U sportovců pak urychluje regeneraci. Jde rovněž o efektivní prostředek pro prevenci před šedým zákalem.
K čemu lecitin v těle slouží?
Lecitin je základní stavební jednotkou buňky, v níž pomáhají vytvářet buněčné membrány a napomáhají transportu tuků a jiných důležitých látek z buňky do buňky. Mimo to pak ovlivňují také stav jater a žlučníku. Jeho nedostatek se projevuje velice rychle zvýšenou hladinou jaterních enzymů.
Kdy je zapotřebí větší množství lecitinu?
Zvýšenou potřebu lecitinu máme při zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nadměrné fyzické a psychické námaze, vyšší konzumaci alkoholu, při rekonvalescenci, nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové a tehdy, když nás zlobí tvorba žlučových kaménků.
Nežádoucí účinky užívání lecithinu
Rizika užívání lecitinu jsou spojeny pouze s vyššími dávkami. Ty pak mohou vyvolat pocení, nevolnost, zvracení, nadýmání a průjem. Lék pak doprovází změny srdečního rytmu a nepříjemný zápach po rybách.