Domů Zajímavosti Léčivé účinky Aloe Vera

Léčivé účinky Aloe Vera

Aloe VeraAloe Vera je pro své blahodárné účinky na lidské zdraví považována za jednu z nejcennějších léčivek na naší planetě. Její léčivé účinky ocenili již staří Egypťané, kteří ji uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti. Přestože aloe patří mezi sukulentní rostliny rozšířené převážně v suchých subtropických a tropických oblastech, je tato bylina snadno dostupná i nám v mírnějším podnebí. Látky, které aloe obsahuje v dužinách listů, mají silné hojící účinky a působí příznivě na zažívací ústrojí a imunitní systém.

O Aloe Vera

Aloe Vera je sukulentní rostlina z rodu Aloe (čeleď liliovité) původem ze severní Afriky. Její blahodárné účinky poznali lidé dávno před započetím našeho letopočtu a vědecky začala být pozorována a zkoumána již ve 30. letech 20. století. Rostlina dorůstá výšky 60-100 cm a jednou ročně v létě kvete. Její silné dužnaté zelené listy obsahují průhledný tekutý gel, který je složen z více než dvě stě významných látek – vedle četných vitamínů, minerálů, mastných kyselin a aminokyselin v něm najdeme i důležité polysacharidy, cukry glukózu a manózu, antrachinony, saponiny, lignin a další. Její vnější slupka obsahuje látky, které mohou být silně projímavé. Před těmito možnými nežádoucími účinky aloe se varuje – zejména předávkování může být zdraví nebezpečné. Aloe je pro potřeby medicíny a také kosmetiky pěstována po celém světě a někdy se využívá i jako okrasná rostlina.

Produkty z Aloe Vera

V současné době nabízí trh mnoho produktů z této rostliny. Nejvíce léčivých látek však obsahuje buď samotná šťáva z dužiny jejích listů nebo šťáva z celého listu Aloe Vera včetně vnější slupky. Z této šťávy se často vyrábí koncentrát, který je zbaven vody, které rostlina přirozeně obsahuje až 99 %. Léčivé účinky neztrácí ani aloe vyrobená z hydratovaného aloe prášku. Tyto produkty jsou snadno dostupné na našem trhu, pamatovat však musíme na to, že skutečný obsah aloe může být v mnohých produktech mnohem nižší, než je uvedeno výrobci.

Účinky aloe na naše zdraví

Aloe lze použít jak zevně, tak vnitřně. Zevní užití zakládá na extrémně hojivých antihistaminických vlastnostech látek, které rostlina obsahuje. Výrazně nám mohou pomoci při hojení ran, popálenin i při dalších kožních problémech, zejména alergických reakcích a akné. Způsobů zevního využití aloe bylo vyzkoušeno mnoho, ale vědecky podložené jsou spíše účinky, které se dostavují při pravidelném pití šťávy z aloe (tedy jejím vnitřním užívání).

Nejúčinnější šťáva z celých listů Aloe Vera pomáhá při onemocněních trávicího traktu – zánětech jícnu, zánětech dásní, vředech, zácpě či průjmu, nechutenství, hemeroidech atd. Ulevit může i při překyselení žaludku a pálení žáhy. Neméně významné jsou efekty této léčivky při ateroskleróze, na zvýšený cholesterol v krvi a při vysokém krevním tlaku. Vnitřní užívání aloe pomáhá i v boji proti kožním onemocněním – bradavicím, oparům, lupence, plísním nebo výskytu lupů. Šťáva z celého listu také chrání kůži před ionizačním záření a snižuje tak následky léčby ozařováním. Aloe má potenciál i v samotném preventivním boji proti rakovinnému bujení. Výrazně napomáhá redukci celulitidy a usnadňuje tak proces hubnutí. Pomocníkem je také na poli boje s cukrovkou, lidem s akutní hypoglykémií zase poskytuje svým bohatstvím na cukry okamžitou úlevu od projevů poklesu množství cukrů v krvi. V poslední době se také často diskutuje o ničivých účincích šťávy z listů aloe na některé bakterie, způsobující infekční onemocnění nejrůznějšího druhu. Aloe by se tak mohla stát nástupcem mnohých antibiotik, vůči nimž se řada bakterií stává v dnešním světě imunními.

Aloe se užívá pro své celkové detoxikační vlastnosti. Jejich následkem se lidé, kteří aloe pravidelně užívají, cítí zregenerovaní, nepociťují stavy častých únav a poklesů nálad a celkově se cítí lépe. Aloe dokáže odbourávat i látky, které se v našem těle hromadí při nadměrné konzumaci alkoholu a způsobují tak kocovinu. I po „prohýřené“ noci nám tak aloe může poskytnout velkou službu.

Aloe je i v dnešní době stále nedoceněnou léčivou rostlinou. Její užívání není v naší populaci příliš běžné možná také proto, že kvalitně zpracovaná šťáva z celých listů aloe není nijak levná záležitost. Pokud si přesto najdeme k této léčivce svou cestu, určitě neprohloupíme. Snad i pro nás se stane aloe časem více dostupnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here