Domů Nemoci Vnitřní orgány Ledvinová kolika: příznaky, léčba

Ledvinová kolika: příznaky, léčba

Ledvinová kolika patří mezi nejčastější příčiny bolesti ledvin. Tento nepříjemný stav je zpravidla způsobený uvíznutím ledvinového kamene v močových cestách, které svou přítomností blokuje. Bolesti pacienta při ledvinové kolice jsou natolik silné, že vyžadují lékařskou pomoc.  Jak poznat ledvinovou koliku? Jaké jsou možnosti léčby a prevence?

Ledvinová kolika
Ledvinová kolika

Příznaky ledvinové koliky

Primárním příznakem ledvinové koliky jsou velmi silné bolesti boční části břicha (pacient jen těžko hledá úlevovou polohu), které mají záchvatovitý charakter. Záchvaty intenzivní bolesti, které trvají od několika desítek vteřin až po jednu minutu, střídají chvíle úlevy, kdy pacient bolest téměř nepociťuje. Zdrojem bolestí je právě uvíznutý ledvinový kámen (neboli močový kámen) v močových cestách, kterého se tělo snaží samovolně zbavit.

Přesná lokalizace bolesti záleží na umístění kamene. Pokud se kámen nachází v horní části močových cest, může bolest vystřelovat až do oblasti zad. Naproti tomu v případě, že je kámen v dolní části močových cest, bolest  postihuje třísla a může zasahovat i pohlavní orgány (stydké pysky u žen, varlata u mužů). Bolesti bývají doprovázeny celkovou nevolností, zvracením a někdy také průjmem. V moči může být přítomna krev, hematurie je způsobena poraněním vystélky močových cest. Krev často není vidět pouhým okem a lze ji zjistit pouze při laboratorním vyšetření.

Mezi další příznaky patří urologické obtíže, zejména bolest při močení a časté nucení na močení. Pokud nastane situace, že kámen nakonec projde úzkými močovými cestami, bolesti ustanou. Závažnou komplikací ledvinové koliky je selhání ledvin, kdy pacientův stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože mu hrozí riziko sepse.

Diagnostika a léčba

Ledvinová kolika je diagnostikována na základě výše popsaných příznaků, anamnéza se doplňuje RTG snímkem nebo ultrazvukovým vyšetřením. Základem konzervativní léčby je medikace, kdy se pacientům podávají léky na uvolnění močových cest – spasmolytika, a léky ke zmírnění bolestí – analgetika. Důležitou součástí léčby je zvýšená hydratace organismu (pacient by měl vypít velké množství tekutin). Pokud nedojde k samovolnému uvolnění kamene, je nutné jeho mechanické odstranění. Toho lze docílit použitím speciálních urologických nástrojů. Někdy je nutné provést dočasný vývod, aby nedošlo k poškození ledvin.

Prevence

Vzhledem k tomu, že zdrojem problémů jsou ledvinové kameny, je prevence ledvinové koliky založena na předcházení jejich vzniku. Důležité je především dodržování správného pitného režimu, což znamená vypít alespoň 2 litry tekutin denně (nedostatečná hydratace je vysoce rizikovým faktorem zdravotních problémů s ledvinami obecně) a celkově zásad zdravé životosprávy (svou roli  na vzniku kamenů hraje i nevhodné složení jídelníčku a stres).

Pacienti, kteří mají sklon ke vzniku ledvinových kamenů, by měli dodržovat speciální dietu, která je založena na omezení potravin s obsahem purinů. Jedná se zejména o tyto potraviny: maso (předně červené maso a maso mladých zvířat), vnitřnosti (především telecí brzlík), ale také špenát a kakaový prášek. Dietní režim se v podstatě podobá režimu, který by měli dodržovat pacienti trpící dnovou nemocí (dna). Dále je důležité omezit konzumaci nápojů s obsahem kofeinu a alkoholu. Mezi doporučené potraviny naopak patří ovoce a zelenina – rajčata, okurky, mrkev, melouny, broskve, ovocné a zeleninové šťávy.

V případě příznaků ledvinové koliky je třeba dopravit pacienta co nejdříve k lékaři, včasný zásah nejenže snižuje utrpení, ale také snižuje riziko vzniku komplikací, které mohou v krajním  případě skončit i smrtí pacienta.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here