Domů Nemoci Vnitřní orgány Ledvinové kameny: Příznaky, léčba

Ledvinové kameny: Příznaky, léčba

Ledvinové kameny jsou častým onemocněním postihující močové ústrojí. Vznikají jako krystalické shluky z látek, které jsou za normálních okolností rozpustné v moči, a usadit se mohou kdekoli v močových cestách i v samotných ledvinách. Ledvinové kameny jsou často úzce spjaty s moderním uspěchaným životem, neboť hlavními rizikovými faktory pro jejich vznik je chronický nedostatek příjmu tekutin, nedostatek pohybu a také přejídání.

Jak vznikají ledvinové kameny a čím jsou nebezpečné?

Ledvinové kameny mohou vznikat kdekoli ve vylučovací soustavě – v ledvinách, v močovém měchýři a nejčastěji v močovodech, které tyto dvě struktury vzájemně spojují. Kameny (konkrementy) vznikají v důsledku přesycení moči látkami, které dobře krystalizují a stávají se nerozpustnými (soli, minerály) a které se pak usazují v močových cestách. Za normálních okolností jsou tyto látky rozpustné v moči a z těla je bez problémů vylučujeme. Látky mohou začít krystalizovat z několika příčin, tou hlavní je snížená tvorba moči při nedostatečném příjmu tekutin či dlouhodobém pobytu v horkém prostředí. Další příčinou je změna pH moči, např. při infekčním onemocnění. Vznik kamenů může vyvolat i nedostatek látek, které jejich tvorbě zabraňují – zejména hořčíku a kyseliny citronové. Stravovací návyky tedy mají také velký vliv, nehledě na to, že obezita je považována za další silně rizikový faktor. Pravděpodobnost onemocnění stoupá i při jeho výskytu v rodině, při nedostatečném pohybu (problematické je např. sedavé zaměstnání) a při jiných onemocněních (zvětšená prostata, hypertenze). Onemocnění postihuje 4 % české populace a až 3x častěji jím trpí muži.

Ledvinové kameny jsou nebezpečné tím, že mohou způsobit akutní uzávěr močových cest a znemožnit tak odtok vylučované moči. Takový stav je pro funkci ledvin kritický, protože uzávěrem se zvyšuje náchylnost k infekci, která se může z močových cest rozšířit až na ledviny (přečtěte si také článek ledviny a jejich nemoci příznaky). Při obstrukci obou močovodů může dojít až k selhání ledvin. Při včasné léčbě a dodržování speciálního režimu však k těmto komplikacím dochází jen zřídka.

Příznaky a projevy onemocnění

Ledvinové kameny jsou onemocněním, které se může vyskytovat bez jakýchkoliv příznaků, a to v případě, kdy se kameny vyskytují přímo v ledvině, čímž nebrání průtoku moči. Jistým signálem výskytu kamenů v močových cestách jsou jejich časté infekce. V těchto stádiích lze v moči objevit krev, která však není zpravidla pozorovatelná okem a zjistí se pouze pod mikroskopem. Silné příznaky a projevy se rozvíjí až v okamžiku, kdy se kámen z ledviny utrhne a putuje močovodem, v jehož anatomicky zúžených místech se zasekává. Tehdy dochází k rozvoji tzv. ledvinové koliky s typickými příznaky – velmi silná bolest v boku či podbřišku, vystřelující často až do třísla; pacienti ji někdy popisují jako „nejhorší bolest v životě“. Bolest přichází vždy v určitých intervalech proložených úlevou podle toho, jak se močový kámen posouvá. Ledvinovou koliku doprovází i další nepříjemnosti, jako je celková nevolnost, pocity na zvracení či přímo zvracení, silné pocení a obtíže při močení – časté nutkání, bolestivost a přítomnost krve v moči. Pokud kamínek prostoupí až do močového měchýře, kolikovitá bolest odeznívá, avšak může se stát, že před vstupem do měchýře se kámen zasekne a vytvoří neprůchodný uzávěr pro odtok moči. Následkem toho může dojít k rozvoji infekce a dalším komplikacím popsaným výše.

Jak probíhá léčba ledvinových kamenů?

Léčba závisí na stupni rozvoje onemocnění. Malé ledvinové kameny do velikosti 5 mm může pacient sám vyloučit v moči a problém se tak odstraní. Ke snazšímu vyloučení kamene může dopomoci zvýšená hydratace či podávání diuretik k urychlení toku moči. Smysluplné jsou i léky proti infekci. Pokud však kámen neopustí vylučovací soustavu do 4 týdnů, je nutné zvolit chirurgický postup léčby. Chirurgický zákrok je pak nutný zejména u velmi vážných stavů spojených s intenzivními bolestmi, zvracením, rozvojem infekce či uzávěrem močových cest. Jedná se nejčastěji o tzv. litotripsii, kdy jsou kameny rozmělněny ultrazvukovými vlnami, a nefroskopii, kdy je kámen možné snadno rozdrtit či vytáhnout po zavedení speciální kamery přes kůži. Jiné kameny lze podle chemické povahy zničit pomocí léků s obsaženým sodným fosfátem celulózy či citrátem draselným. Při ledvinové kolice se podávají také analgetika k tišení bolesti a spasmolytika k uvolnění stahů svaloviny močových cest. Během léčby je pacientovi často naordinován dietní režim a zvýšený příjem tekutin.

Na závěr pamatujte, že hlavní zásadou v prevenci proti ledvinovým kamenům je dostatečný příjem tekutin. Pro zdraví ledvin a močových cest je potřebné vypít minimálně 2 litry tekutin za den, nejlépe čisté vody. Pokud se u vás kameny již vyskytly, je nutné pitný režim zvýšit až na 3-4 litry denně a podle druhu kamenů (vedle případného užívání léků) dodržovat lékařem doporučenou dietu.

1 komentář

  1. Zdravím všechny, měla jsem problémy s močovými kameny a nikomu bych to nepřála.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here