Domů Nemoci Kůže Melanom kůže: příznaky, foto, léčba

Melanom kůže: příznaky, foto, léčba

MelanomJedním z nejnebezpečnějších nádorových onemocnění pro člověka je melanom. Protože se jedná o nádor v prvních fázích dobře viditelný a rozpoznatelný pouhým okem, měli bychom jeho prevenci věnovat náležitou pozornost.

Neléčený melanom je velmi agresivní a často metastázuje do dalších orgánů a ve většině případů končí smrtí. Jako prevenci melanomu proto kožní lékaři doporučují důsledné užívání opalovacích krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem a pravidelnou každoroční kontrolu mateřských znamének na kůži u kožního lékaře. Pokud se na melanom přijde včas není třeba se ničeho děsit.

Jak vzniká melanom?

V lidské kůži, ale i v očích či mozkových plenách najdeme pigmentové buňky (melanocyty). Tyto buňky jsou na těle nejlépe vidět v mateřských znaméncích. A právě nekontrolovatelné bujení melanocytů je příčinou vzniku zhoubného melanomu, který často vzniká právě z mateřských znamének, která začnou prorůstat do kůže a následně metastázovat do dalších orgánů.

Mezi nejčastější rizikové faktory, které způsobují vznik melanomu patří nadměrné opalování a spálení kůže bez ochranných krémů, a to zejména v dětství. Kůže má totiž poměrně dobrou paměť a většina znamének a pih, které na svém těle máme vzniká právě v důsledku spálení kůže v dětství.  Ani opalování v soláriích není pro naši kůži moc zdravé a podle posledních studií je jedním z rizikových faktorů vzniku melanomu. Mezi další rizikové faktory patří především světlá nebo zrzavá barva vlasů a s ní související světlá kůže, která se snadno spálí. Zajímavé je, že u černochů a osob tmavé pleti se melanom takřka nevyskytuje.  Významným faktorem, který také přispívá ke vzniku melanomu je i dědičnost. Pokud se ve vaší rodině melanom u někoho vyskytl, hrozí vyšší riziko výskytu tohoto nádorového onemocnění i u vás.

Kdy navštívit lékaře?

Melanom je jedním z mála nádorů, kde je prevence velmi důležitá a kde včasným rozpoznáním problému a bezodkladnou návštěvou lékaře má pacient takřka stoprocentní šanci na úplné uzdravení. Proto bychom prevenci melanomu neměli v žádném případě podceňovat.

V rámci prevence je dobré 1x ročně navštívit kožního lékaře a nechat si svá mateřská znaménka vyšetřit. V moderních dermatologických ambulancích se používají takzvané digitální dermatoskopy, které kožnímu lékaři umožní vyšetřit snadno a rychle (a hlavně bezbolestně) všechna mateřská znaménka a s pomocí počítače vyhodnotit jejich riziko z hlediska vzniku melanomu. Na preventivní prohlídku ke kožnímu lékaři bychom měli chodit i když nemáme žádné potíže.

Jinak je nutné kožního lékaře navštívit vždy v následujících případech:

  1. Máte na kůži neohraničený útvar tmavě hnědé nebo černé barvy – pokud máte oválnou nebo kulatou pihu nemusíte se znepokojovat. Pokud však jsou okraje mateřského znaménka jakoby rozpité nebo z něj vystupují výběžky (viz. obrázek v záhlaví článku), navštivte vašeho kožního lékaře a nechte si provést vyšetření na melanom.
  2. Vaše mateřské znaménko změnilo barvu – pokud vaše mateřské znaménko změnilo barvu (například ztmavne nebo zesvětlá) je to signál k návštěvě kožního lékaře.
  3. Vaše mateřské znaménko roste do výšky – pokud vám mateřské znaménko, které bylo až dosud v klidu, roste do výšky a zvětšuje se, navštivte kožního lékaře a nechte si provést vyšetření.

Léčba melanomu

Pokud vám lékař diagnostikuje melanom snažte se nepropadat panice. Pokud byl nádor zachycen včas a histopatologické vyšetření vás zařadilo do skupiny závažnosti I nebo IIa (tedy melanom v počátečním stádiu prorůstající maximálně do hloubky maximálně 1 mm pod pokožku) obvykle postačí chirurgické odstranění postižené kůže. V případě, že melanom zasáhl uzliny nebo zasahuje hlouběji do kůže (skupina závažnosti IIb nebo III) budete po chirurgickém odstranění melanomu pravděpodobně pravidelně užívat injekce interferonu, které si můžete aplikovat sami s pomocí speciálního pera nebo injekce nebo vám bude doporučena nějaká chemoterapie.

Prevence vzniku melanomu

Nejjednodušší cesta jak se bránit vzniku melanomu je prevence. Důsledně se proto snažte používat opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem (v našich podmínkách postačí ochranný faktor 18 pro dospělé a 25 pro děti, u moře pak používejte krémy s ochranným faktorem alespoň 30 pro dospělé a 50 pro děti). Pamatujte na to, že kůže má dobrou paměť a pokud budete chránit kůži vašich dětí již od mládí, značně tím snížíte riziko vzniku melanomu v dospělosti.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here