Leukoaraióza je prořídnutí bílé mozkové hmoty. Je často nalézána při vyšetření mozku u starších lidí. Tento nález se nemusí projevit navenek, tedy snížením mozkových funkcí, byť u starších lidí je jasně patrné. Leukoaraióza však neznamená snížení mozkových funkcí. Nejčastěji bývá umístěna v oblasti postranních mozkových komor. Leukoaraióza se diagnostikuje pomocí magnetické rezonance, kde jsou vidět hyperintenzní místa (zvýšení signálu při snímkování T2 FLAIR), nebo pomocí CT, kde jsou patrné hypodenzní léze (ložiska tkáně s menší hustotou).
Obsah článku
Příčiny vzniku:
Zatím není přesně známé, jak leukoaraióza vzniká, co je její příčinou.
- Je možné, že se objevují jako následek ischemií v mozku. Ischemie je nedokrevnost, kdy dojde k uzávěru cévy. Pokud se jedná o malou větvičku cévy, nemusí se uzávěr projevit. Dle vědců může být leukoaraióza součástí Binswangerovy nemoci. Jedná se o cévní onemocnění mozku, cévy jsou postiženy aterosklerózou (kornatí).
- Další možností, jak leukoaraióza vzniká jsou mikrokrvácení, které vyvolá reakci v mozkové tkáni a její poškození a gliózu, jizvení tkáně.
- Někdy se uvádí, že je příčinou ztráta nebo deformace myelinových pochev na výběžcích neuronů. Ty jsou důležité pro přenos vzruchů po neuronech.
- Není možné vyloučit, že se na vzniku leukoaraiózy podílí také narušení hematoencefalické bariéry (krevně-mozková bariéra), která chrání mozek před průnikem škodlivin z krevního řečiště. Při jejím narušení se mohou do mozku dostávat také toxiny, proteiny, včetně IgG a fibrinogenu, které mohou mozkovou tkáň poškozovat.
- Zajímavá je též teorie ukládání beta-amyloidu, což je patologická bílkovina, jejíž přítomnost je typická pro Alzheimerovu nemoc. Beta amyloid se shlukuje a vytváří plaky poškozující mozkové tkáň.
Výskyt leukoaraiózy mezi lidmi:
Nález leukoaraiózy je častější u těchto osob:
- starších nad 60 let
- léčících se s vysokým krevním tlakem a jinými srdečně-cévními nemocemi
- léčících se s diabetem
- majících zvýšené hodnoty homocysteinu
- kuřáků
Nálezy leukoaraiózy:
Již jsme zmínili, že leukoaraióza je typická u starších osob a nemusí být přítomná jiná patologie fungování mozku. Je však v různé intenzitě detekována hlavně u osob s neurodegenerativními nemocemi, mezi něž patří např. Parkinsonova nemoc, vaskulární demence atd. U Parkinsonovy nemoci je spojená i s narušením pohybových funkcí. Až 30 % osob s Alzheimerem má také lekoaraiózu.
Prevence:
Jelikož jsou známé rizikové faktory, které mohou k této patologii vést, je nutné je eliminovat. Důležitá je tedy léčba srdečně-cévních nemocí a diabetu, neboť tyto nemoci poškozují i cévní řečiště v mozku, a zanechání kouření.