Domů Nemoci Léky Levothyroxin

Levothyroxin

Levothyroxin je lék, ale i účinná látka, kterou najdete v lékárně pod celou řadou označení. Známý je pod označením Eltroxin, Euthyrox, Letrox, Syntroxine. Jde vlastně o thyroidní hormon, který hraje dost významnou roli u snížené funkce štítné žlázy. 

Indikace

Indikací není pouze snížená funkce štítné žlázy, ale i myxedémové kóma nebo v rámci prevence nádorů štítné žlázy. Indikací rozhodně není snaha o zhubnutí. 

Historie Levothyroxinu

Vůbec první umělý Levothyroxin byl vyroben v roce 1927. Jde doposud o nejúčinnější lék na sníženou funkci štítné žlázy. Patří k těm nejpředepisovanějším lékům. 

Princip

Lék se ponejvíce užívá v tabletkové formě, ale existují i injekce pro aplikaci do žíly. Její účinek může přetrvat až 6 týdnů. Umělý hormon štítné žlázy se v organismu přeměňuje na aktivní formu a funguje pak jako běžný hormon štítné žlázy. 

Jak se dávkuje

Lék je zapotřebí navyšovat postupně, protože jinak hrozí nežádoucí účinky, k nimž patří průjem, nervozita, rychlý tep, nespavost, třes anebo latentní ischemie myokardu anebo bolesti podobné záchvatům anginy pectoris. Před započetím dávkování je nutné provést EKG vyšetření. 

Dávkování se u dospělých obvykle pohybuje mezi 50 až 100 mikrogramy. Dávky mohou být upraveny ve čtyřtýdenních až šesti týdenních intervalech. Změny se vždy provádí o 50 mikrogramů. Děje se tomu tak do té doby, než se dosáhne normální funkce štítné žlázy. Nakonec se tak můžete dopracovat klidně až ke 200 mikrogramům denně. 

Zvláštní upozornění

Zvláštní pozornosti je zapotřebí v případě pacientů ve věku nad 50 let. Ti by neměli zpočátku překročit 50 mikrogramů za den. Pokud se vyskytuje i onemocnění srdce tak dokonce obden. U dětí je možno podávat ty nejvyšší dávky, které ještě nemají toxické účinky. 

Lék se jí nalačno asi půl hodinu před snídaní. Je zapotřebí pravidelně kontrolovat hladiny hormonů štítné žlázy. 

Kontraindikace

Lidé lék nesmí užívat u přecitlivělosti na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Nesmí jej užívat ani nemocní s thyreotoxikózou, neléčenou adrenokortikální insuficiencí, akutním infarktem myokardu, akutním zánětem myokardu, akutnímu zánětu slinivky. Bylo zjištěno, že podávání během těhotenství je bezpečné. 

Interakce

Dejte si pozor na vzájemné působení antacid. Negativně působí i grapefruitová šťáva, antidepresiva, lithium a ketaminy. 

Nežádoucí účinky

K vedlejším nežádoucím účinkům patří ztráta hmotnosti, potíže s tolerancí tepla, pocení, úzkost, potíže se spánkem, třes a rychlá srdeční frekvence. Snižuje minerální hustotu kostí, přispívají k osteoporóze. Mohou způsobit zvýšenou funkci štítné žlázy. Dále se může objevit, bušení srdce, bolest břicha, nevolnost, úzkost, zmatenost, neklid, zvýšená chuť k jídlu, horečku, srdeční selhání. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here