Domů Nemoci Léky Lipertance

Lipertance

Lipertance je moderním léčebným přípravkem podávaným pouze na lékařský předpis. Jde o kombinovaný preparát, který obsahuje tři stěžejní sloučeniny, které samy o sobě známe jako efektivní léky. Jedná se o atorvastatin, perindopril a amlodipin. 

Jak to funguje? 

Atorvastatin pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu, snižuje jeho hladinu v krvi a tím brání v rozvoji aterosklerózy. Peridopril zase zasahuje do metabolismu jinak. Blokuje přeměnu agiotenzinu, což ovlivňuje rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Pozitivně působí i na srdeční sval a tkáň ledvin. Amlodipin zase působí na hladkou  svalovinu cév, a to i na ty věnčité. Látka svalovinu uvolňuje, rozšiřuje cévy a snižuje odpor proudící krve. Rovněž snižuje krevní tlak. 

Indikace Lipertance

Lék je indikován lékařem u nemocných, které trápí vysoký krevní tlak, problémy s lipidy v krvi (hyperlipidemií, hypercholesterolemií) a cukrovkou nebo ischemickou chorobou srdeční, aterosklerózou. Jde o lék, který působí preventivně proti vzniku a rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Kontraindikace 

  • Lék nesmí užívat všichni s přecitlivělostí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Nesmí ho ani lidé s nemocnými játry a lidé s nedostatečnými hodnotami amnotransferáz v krvi. 
  • Nesmí ho udělat těhotné, ani kojící, ani ty ženy, které jsou v plodném období a neužívají žádné vhodné antikoncepční prostředky. 
  • Lék není určen ani pro ty, kteří mají nízký krevní tlak. 
  • Nesmí ho užívat nemocní v kardiogenním šoku. 
  • Lék je zakázán předpisovat i pacientům s obstrukcí výtokové části levé komory, u nestabilního srdečního selhání po akutním infarktu myokardu, dědičného nebo idiopatického angioneurotického edému, Quinckeho edému, u bilaterální stenózy renální artéruie nebo stenózy renální arterie ledviny. 

Vedlejší účinky

Vedlejších účinků je poměrně dost, ale je zcela zřejmé, že se nemusí vyskytnout u každého. K nejčastějším vedlejším účinkům užívání tohoto léku je přecitlivělost, nízká hladina krevního cukru, bolest hlavy, krvácení z nosu, zácpa, pálení žáhy, plynatost, nevolnost, nauzea, průjem, myalgie, atralgie, bolesti končetin, svalové křeče, otoky kloubů, bolesti zad a abnormální jaterní funkce. 

Jak poznáte předávkování

Předávkování se může projevit nízkým krevním tlakem, oběhovým šokem, selháním ledvin, hyperventilací, tachykardií, palpitací, závratěmi, úzkostí a kašlem. 

Dávkování a způsob podání

Obvykle se užívá jedna tableta denně, ráno před jídlem, čili nalačno. Lék není vhodný pro pacienty s clearence kreatinu pod 60 ml za minutu. Pozor si musí lékař dát i starších pacientů a kontrolovat jejich funkci ledvin i jater. U onemocnění jater a ledvin v aktivním stádiu se nesmí podávat. Dávejte si pozor, aby se lék nedostal do rukou dětí. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here